نگرانی گانتس از جنگ داخلی در اسرائیل

نگرانی گانتس از جنگ داخلی در اسرائیل
شنبه 27 اسفند 1401 - 06:36

بنی گانتس وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی و از سران اپوزیسیون کابینه نتانیاهو جمعه شب هشدار داد: می‌ترسم اسرائیل دچار جنگ داخلی شود و اسرائیلی‌ها تکه تکه شوند.

العالم - فلسطین اشغالی

گانتس در رشته توئیت‌هایی در صفحه رسمی خود در توئیتر نوشت: فکر نمی کنم که کسی بخواهد که اینجا دچار جنگ داخلی شود، اما بغرنج بودن شرایط به سوی یک شیب منفی می رود و خطر وقوع آن هر روز بیشتر می شود.

وی که رهبر "اردوگاه رسمی" و احزاب مخالف نتانیاهوست، اظهار کرد: این سخنان باد هوا یا این که پبش بینی ناشی از خشم باشد، نیست، من در جامعه زندگی می کنم و می بینم که چگونه داریم تکه تکه و متفرق می شویم و هیچ مسؤولی در حکومت وجود ندارد که مانع از کار شود.

گانتس افزود: من امروز بیش از هر زمان دیگری به علت مشکلات امنیتی نگران هستم، من از مشکلات داخلی هراس دارم، از شکاف روز افزون در میان گروه‌های مختلف اسرائیل، به علت قانونی که بدون گفت وگوی واقعی برای آن تبلیغ می شود و نتیجه یک کودتای استبدادی است که نمی توانیم آن را بپذیریم.

وی با کودتا خواندن اقدام کابینه نتانیاهو برای اصلاح نظام قضایی گفت: این کودتا شاید پایه فروپاشی اسرائیل باشد.

گانتس افزود: من آمادگی این را ندارم که اسرائیل ازهم بپاشد همچنان که حاضر نیستم آنچه را که برای چندین دهه در اینجا ساخته شده، نابود شود.

وی افزود: آنانی که احساسات میلیون‌ها اسرائیلی مخالف کودتا را کم اهمیت می‌دانند و شأن هزاران معترض را که هفته‌های متوالی به خیابان می آیند، پایین می آورد، در صددند، اسرائیل را به خاطر منفعت رهبران دولتی از درون نابود کنند.

چهارشنبه گذشته بود که نتانیاهو طرح اسحاق هرتزوگ رئیس رژیم صهیونیستی برای حل موضوع اصلاح نظام قضایی را نپذیرفت.

هرتزوگ نیز برای هفتمین بار نسبت به وقوع جنگ داخلی در اسرائیل هشدار داد و گفت که کسی که گمان می کند ما با جنگ داخلی فاصله نداریم، اشتباه می کند.

وی در واکنش به بحران کنونی اسرائیل و ناشی از آنچه کابینه نتانیاهو "اصلاح نظام قضایی" می خواند، خاطر نشان کرد:ما در دو راهی قرار داریم که یا یک بحران تاریخی یا یک لحظه تعیین‌کننده است.

رئیس رژیم صهیونیستی دوشنبه شب نیز اظهار کرد: ما در شرایط بسیار اسفناک و خطرناکی به سر می بریم و این بحران احتمالا پیامدهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی به دنبال دارد.

وی پیشتر نیز با وخیم دانستن اوضاع در سرزمین‌های اشغالی، گفت که این رژیم به یک بحران تاریخی دچار شده، در معرض فروپاشی داخلی قرار گرفته است و سخت‌ترین لحظات خود را سپری می‌کند.

هرتزوگ افزود: به نقطه بی‌بازگشت در اسرائیل رسیده‌ایم.

رئیس رژیم صهیونیستی اظهار کرد: باید اصلاح نظام قضایی پیشنهادی را کنار گذاشت و آن را تبدیل به چارچوبی کرد که همه بر آن اتفاق نظر داشته باشند.

هرتزوگ پیش از آن نیز تاکید کرد که رژیم صهیونیستی سخت ترین لحظات خود را سپری می کند و ما می دانستیم که این بحران، خطری قومی برای ما است.

پیشتر نیز رئیس رژیم صهیونیستی با ابراز نگرانی نسبت به فروپاشی این رژیم گفته بود که اختلافات داخلی (در سرزمین های اشغالی) عمیق تر و دردناک‌تر شده و بحران‌های موجود اکنون آن را در مقابل یک آزمون سرنوشت ساز قرار داده است.

این هفتمین باری است که هرتزوگ از زمان روی کار آمدن کابینه نتانیاهو نسبت به بروز جنگ داخلی در رژیم صهیونیستی و فروپاشی آن هشدار می دهد.

ائتلاف حاکم راست افراطی به ریاست «بنیامین نتانیاهو» از زمان روی کار آمدن، یکسری اقدامات و تصمیماتی را اتخاذ کرده که از نظر جناح اپوزیسیون و اسحاق هرتزوگ رئیس رژیم صهیونیستی باعث خواهد شد که این رژیم به سمت تشدید بحران و حتی جنگ داخلی حرکت کند.

تصمیم کابینه نتانیاهو برای تغییرات در نظام قضایی رژیم صهیونیستی و نیز جنجال درباره اعطای اختیارات امنیتی به «ایتمار بن گویر» وزیر امنیت داخلی و «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی و رهبر افراطی حزب «صهیونیسم مذهبی»، هم اکنون به محور تنش‌های سیاسی و اختلاف نظرها بین ائتلاف حاکم و جناح اپوزیسیون منجر شده است.

در هفته‌های گذشته، ده‌ها شهر از شمال تا جنوب فلسطین اشغالی از جمله تل آویو، حیفا، قدس اشغالی، بئر السبع، ریشون لتسیون و هرتزلیا صحنه تظاهرات علیه کابینه راست افراطی نتانیاهو بوده است. شنبه و دوشنبه شب هفته گذشته نیز هزاران نفر برای هفتمین هفته در تل آویو و سایر شهرهای فلسطین اشغالی علیه کابینه نتانیاهو تظاهرات کردند.

سران اپوزیسیون رژیم صهیونیستی هدف کابینه نتانیاهو برای تغییرات در نظام قضایی را تضعیف آن و تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از محاکمه خود به خاطر سه پرونده فساد مالی و رشوه خواری می‌دانند.

پربیننده ترین خبرها