اردوغان: کمربند امنیت و صلح در سراسر جهان برقرار می‌کنم

اردوغان: کمربند امنیت و صلح در سراسر جهان برقرار می‌کنم
چهارشنبه 10 خرداد 1402 - 00:16

رئیس جمهور منتخب ترکیه از رسیدگی به مشکلات اقتصادی، بازسازی مناطق زلزه زده و برقراری کمربند امنیتی در منطقه و جهان خبر داد.

العالم - ترکیه

«رجب طیب اردوغان» که بار دیگر به عنوان رئیس جمهور ترکیه انتخاب شده، طی سخنرانی در یک مجمع اقتصادی در شهر «آنکارا» پایتخت این کشور مدعی شد که قصد دارد «کمربند امنیت و صلح» در سراسر جهان برقرار کند.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «تی آر‌ تی» اردوغان در هفتاد و نهمین مجمع عمومی اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های کالای ترکیه در شهر آنکارا گفت: «هدف ما ایجاد کمربند امنیت و صلح از اروپا تا دریای سیاه، از قفقاز و خاورمیانه تا شمال آفریقا است.»

اردوغان همچنین قول داد که در اسرع وقت مشکل روادید اتحادیه اروپا برای ترکیه را حل خواهند کرد.وی از بازسازی مناطق زلزله زده و رسیدگی به موضوعات اقتصادی به عنوان اولویت اصلی دولت خود سخن گفت.

یک مقام سازمان ملل متحد اخیرا گفت میزان خسارات وارد‌شده در اثر زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری ترکیه بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار است. این زمین‌‌لرزه ترکیه و سوریه را لرزاند و جان بیش از ۵۰ هزار نفر در هر دو کشور را گرفت. بانک جهانی نیز میزان خسارت این زلزله برای ترکیه را حدود ۳۴.۲ میلیون دلار برآورد کرد.

بر اساس داده‌های بانک مرکزی ترکیه، نرخ رسمی تورم همچنان بالاست و همچنین نرخ بیکاری ۱۰ درصد است.

اردوغان در ادامه سخنان خود گفت: «دموکراسی ترکیه و ملت ترکیه در ماراتن انتخابات پیروز شدند. ترکیه یکی از مهم‌ترین فرآیندهای انتخاباتی در تاریخ خود با موفقیت به پایان رساند.»

اردوغان روز یکشنبه با کسب ۵۴.۱۴ درصد آرا رقیب خود «کمال قلیچداراوغلو» در دور دوم انتخابات ترکیه شکست داد و بار دیگر به عنوان رئیس‌جمهور ترکیه انتخاب شد.در دور نخست انتخابات اردوغان توانست ۴۹.۵۲ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. در همین حال، ۴۴.۸۸ درصد شرکت‌کنندگان در انتخابات، به قلیچدار اوغلو، نامزد ائتلاف ملت رأی دادند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها