رئیس جمهور مخلوع گابن و همسر فرانسوی اش همچنان در حصر خانگی

رئیس جمهور مخلوع گابن و همسر فرانسوی اش همچنان در حصر خانگی
شنبه 11 شهريور 1402 - 22:50

پس از کودتای نظامی و سرنگونی علی بونگو رئیس جمهور گابن، کودتاگران کم کم در صدد  آرام کردن اوضاع و بازگرداندن کشور به روال عادی هستند.

العالم آفریقا

بنابر گزارش العالم، رهبران کودتا هم اکنون از بازگشایی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی گابن پس از بسته شدن آن به دنبال کودتای نظامی اخیر و برکناری رییس جمهور طرفدار فرانسه خبر دادند.

اولریک مانفومبیُ سخنگوی کمیته شورای انتقالی، در یک سخنرانی در تلویزیون دولتی گفت که این کمیته تصمیم گرفته است، از روز شنبه مرزهای زمینی، دریایی و هوایی را بازگشایی کند، در حالی که مقررات منع آمد و شد در کشور را از شش عصر تا شش صبح حفظ خواهد کرد.

وی افزود: مسافرانی که به جمهوری گابن می‌رسند یا می‌خواهند از این کشور خارج شوند، با ارائه گواهی سفر مجاز به سفر خواهند بود.

این اظهارات پس از مواضع جدید بریس نگوما، رهبر کودتا در گابن،بیان شد، وی در جلسه ای بر لزوم پرهیز از عجله در برگزاری انتخاباتی که قرار باشد اشتباهات گذشته را تکرار کند، تاکید کرد.

نگوما گفت: شورای نظامی همانطور که آن را توصیف کردم سریع اما پیوسته حرکت خواهد کرد، انحلال نهادهای دولتی موقتی است و متعهد به سازماندهی مجدد آنها با رویکردی دموکراتیک تر است.

وی خاطرنشان کرد، کسانی که با او در ارتش هستند هنوز زمانی را برای مرحله انتقالی تعیین نکرده اند.

گفتنی است برخی افسران ارتش دقایقی پس از اعلام پیروزی علی بونگو رئیس جمهور گابن که برای سومین دوره در انتخابات ریاست جمهوری، قدرت را به دست گرفته بود، طی کودتای نظامی او را برکنار کردند.

کودتاچیان با بیان اینکه حرکت خود را به دلیل جعل نتایج انتخابات انجام داده‌اند، افزودند که رژیم با فساد ویران شده و حاکمیت غیرمسئول و غیرقابل پیش‌بینی مواجه است.

رئیس جمهور مخلوع گابن هم اکنون در لیبرویل در بازداشت خانگی به سر می برد، در حالی که وکلای همسرش سیلویا بونگو - که تابعیت فرانسه نیز دارد - اعلام کردند که موکل آنها بدون هیچ گونه تماسی با جهان خارج در بازداشت است.

علاوه بر این، تعدادی از کشورها به رهبری فرانسه و ایالات متحده آمریکا کودتای ارتش گابن را رد کرده و خواستار بازگشت دولت قانونی شدند. گروه اقتصادی کشورهای آفریقای مرکزی (اکواس ECAS) نیز خواستار بازگشت سریع نظام قانونی گابن شدند.

اکنون این سوال مطرح است که آیا پس از چندین کودتای پی در پی در برخی کشورهای آفریقایی مثل بورکینافاسو، مالی و نیجر، زمام کنترل آفریقا از دست غرب خارج شده است؛ آیا کودتا در گابون مسیر دیگری در پیش خواهد گرفت؟

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها