استقبال متفاوت پوتین از رهبر کره‌شمالی خبرساز شد

استقبال متفاوت پوتین از رهبر کره‌شمالی خبرساز شد
يکشنبه 26 شهريور 1402 - 14:48

ولاديمير پوتین همه را منتظر می‌گذاشت، اما برای دیدار با رهبر کره شمالی نیم ساعت زودتر حاضر شد.

العالم - آسیا

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به این دلیل که رهبران جهان را در دیدار‌های دوجانبه برنامه ریزی شده معطل خود نگاه می‌دارد، شهره و البته بدنام است. به گزارش واشنگتن پست، با این حال، روز چهارشنبه، پوتین ۳۰ دقیقه زودتر برای استقبال از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی حاضر شد. چه عمدی بود یا نه، وقت شناسی غیرمعمول پوتین نشان دهنده علاقه شدید او به دیدار با کیم بود - یکی از تنها دوستان پوتین پس از حمله روسیه به اوکراین.

این احساس به وضوح با احساس کیم به پوتین در سفر چند روزه به روسیه آنهم با قطار مشهود بود. این سفر اولین سفر خارج از کشور کیم در چهار سال گذشته بود. ملاقات این دو رهبر - که در غرب به نماد ظلم تبدیل شده اند - نشان می‌دهد که آن‌ها در این زمان چقدر به یکدیگر نیاز دارند.

پوتین برای تداوم جنگ اوکراین و بیشتر برای کوتاه مدت به مهمات نظامی دوران شوروی نیاز دارد. اما نیاز‌های کیم بلندمدت‌تر است، از جمله کمک‌های فنی برای توسعه سلاح‌ها و برنامه فضایی و تقویت اقتصاد کره شمالی. کیم در روسیه با مهمان نوازی قابل توجه‌ای مورد استقبال قرار گرفت. پوتین قبل از پذیرایی از او با سالاد اردک و پیراشکی خرچنگ، او را به بازدید از یک ایستگاه فضایی برد تا فناوری روس‌ها را برای کیم به نمایش گذاشته باشد. پوتین، کیم را که علاقه بسیاری به اتومبیل دارد سوار لیموزین ریاست‌جمهوری خود کرد.

هیچ یک از رهبران پس از اجلاس سران، قرارداد تسلیحاتی را اعلام نکردند و ممکن است هرگز این کار را به صورت علنی انجام ندهند. کرملین گفت که همکاری دو کشور در زمینه‌های خاص «حساس» نباید علنی شود و هیچ بیانیه یا کنفرانس خبری مشترکی وجود نداشت. لی جی چون، سفیر سابق کره جنوبی در روسیه، می‌گوید: «به هر طریقی، اقدامات پوتین نشان می‌دهد که او کیم را بسیار جدی می‌گیرد. رفتار ویژه پوتین برای کیم، رهبر یکی از فقیرترین کشور‌های جهان، پیام‌های بسیاری دارد.»

دوستی مصلحتی مسکو با پیونگ یانگ
با طولانی شدن جنگ روسیه علیه اوکراین، مهمات روسیه رو به پایان است و رهبران جهان هم از نقض مرز‌های بین المللی به رسمیت شناخته شده حمایت نمی‌کنند. پوتین در دیدار با کیم با یک تیر دو نشان زده است.

گفته می‌شود که کره شمالی دارای انبار بزرگی از گلوله‌های توپخانه و موشک‌های قدیمی است که با سیستم‌های تسلیحاتی روسیه سازگار است. این بدان معناست که کیم ناگهان یک ابزار چانه زنی نادر در مواجه با روسیه دریافت کرده است. با توجه به سابقه وابستگی نظامی کره شمالی به اتحاد جماهیر شوروی، از جمله در تهاجم تحت حمایت شوروی به جنوب که جرقه جنگ کره ۱۹۵۰-۵۳ را برانگیخت، این وضعیت یک تغییر در روابط آنهاست. جنگ با آتش بس پایان یافت و هر دو کره انبار مهمات و تسلیحات خود را حفظ کرده اند.

کیم روز چهارشنبه در دیدار با پوتین گفت که پای «تمام تصمیمات رئیس جمهور پوتین و دولت روسیه ایستاده است». او با اشاره به رویارویی با ایالات متحده و متحدانش گفت: آن‌ها در "مبارزه با امپریالیسم" همسو هستند.

سو کیم، سرپرست حوزه سیاست در شرکت مشاوره مستقر در ویرجینیا می‌گوید: «اگر نگاه کیم به توپ و جایزه بزرگ‌تر باشد، این احتمال وجود دارد که دو کشور به عنوان خار در چشم ایالات متحده کنار هم قرار بگیرند. بحران ممکن است به فرصتی برای کیم و پوتین تبدیل شده باشد.»

به گفته کارشناسان، روابط کیم و پوتین از مدت‌ها پیش یک رابطه بده و بستانی بوده است چرا که پوتین در کیم به عنوان فردی رانده شده از صحنه بین الملل یک شریک ضدآمریکایی می‌بیند که مایل به رویارویی با ایالات متحده است.

وی سونگ لاک، سفیر سابق کره جنوبی در روسیه و مذاکره کننده ارشد سابق کره جنوبی در مذاکرات هسته‌ای شش جانبه گفت: «روسیه از هر شخص یا ابزار یا هر نهادی برای ایستادگی در برابر جنبش امنیتی تحت رهبری ایالات متحده سوء استفاده می‌کند. بنابراین، کیم جونگ اون، علیرغم بدنامی، توسط پوتین به عنوان یک ابزار مفید پذیرفته شد. کیم و پوتین با هم این پیام را ارسال می‌کنند که مایلند تحریم‌های تحت رهبری ایالات متحده را برای منافع خود نادیده بگیرند. به عنوان مثال، دو تن از مقامات کره شمالی که از روسیه - یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد - بازدید کردند، تحت تحریم‌های سازمان ملل با ممنوعیت سفر روبرو هستند. یکی از سیگنال‌هایی که پوتین و کیم جونگ اون ارائه می‌دهند این است که کره شمالی و روسیه به هنجار‌های بین المللی از جمله قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل اهمیت نمی‌دهند.»

منافع بلند مدت کیم
به گفته تحلیلگران، بازدید کیم به همراه پوتین از پایگاه فضایی وستوچنی، نشانه‌ای از علاقه او به دستاورد‌های بلندمدت از معاملاتش با پوتین است.

ریو هیناتا یاماگوچی، استادیار دانشگاه توکیو می‌نویسد: «مزایای روسیه با دستیابی به مهمات کوتاه‌مدت‌تر است، در حالی که منافع کره شمالی با تامین کمک‌های فنی برای تحقیق و توسعه فناوری‌های فضایی و سلاح‌های پیشرفته طولانی‌مدت‌تر است. کیم در حال پیشبرد یک برنامه نظامی پنج ساله برای تقویت تسلیحات خود است، که در صورت بازگشت به مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با ایالات متحده، کلیدی برای تضمین موقعیت چانه زنی قوی‌تر است. فناوری فضایی، به ویژه توسعه ماهواره‌های شناسایی نظامی، اولویت اصلی کیم است. سفر کیم به همراه پوتین از مرکز فضایی و بازدید برنامه ریزی شده وی از تاسیسات هوایی و نظامی روسیه، نشان می‌دهد که همکاری بین دو کشور می‌تواند در این زمینه‌ها گسترش یابد. همکاری‌های ماهواره‌ای به عنوان یک همکاری علمی صلح آمیز پنهان می‌ماند.

گو میونگ هیون، کارشناس دفاعی و پژوهشگر در موسسه مطالعات سیاستی در سئول، گفت: کره شمالی به وضوح به دنبال فناوری‌های ماهواره‌ای روسیه [اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی]است. روسیه همچنین می‌تواند در پرتاب ماهواره‌های کره شمالی با ردیابی و پشتیبانی اطلاعاتی به پیونگ یانگ کمک کند. کره شمالی در شش ماه گذشته دو پرتاب ماهواره ناموفق انجام داده و اعلام کرده که در ماه اکتبر دوباره این پرتاب را انجام خواهد داد.

تحلیلگران می‌گویند پوتین دعوت کیم برای دیدار از پیونگ یانگ را پذیرفت و آن‌ها احتمالا در آینده نزدیک به روابط دوجانبه عمق بیشتری خواهند داد. با این حال، مشخص نیست که آیا روسیه واقعاً فناوری دفاعی مورد علاقه و پیشرفته خود را به کره شمالی منتقل خواهد کرد یا خیر. کارشناسان می‌گویند حتی اگر روسیه، برای دور زدن تحریم‌های غرب این کار را انجام دهد پشت در‌های بسته خواهد بود.

پارک وون گون، کارشناس کره شمالی در دانشگاه او‌ها وومنز سئول می‌گوید: «اگر روسیه در درگیری اوکراین متحمل ضرر نمی‌شد، پوتین مثل الان به سراغ کیم نمی‌رفت. کره شمالی همچنین می‌داند که پیشرفت‌های اخیر در رابطه با روسیه در حقیقت یک معامله هستند لذا کیم به دنبال کسب امتیاز‌های سریع از روسیه است. در این میان می‌توان به غذا، انرژی و کود اشاره کرد.»

چین با نگرانی ناظر است
تحلیلگران می‌گویند که در حال تماشای واکنش پکن به گرم شدن روابط بین پیونگ یانگ و مسکو هستند – و اینکه آیا این سه کشور بیشتر با هم همکاری خواهند کرد.

چین به عنوان شاهرگ اقتصادی کره شمالی، با نگرانی مسکو و پیونگ یانگ در مورد افزایش نفوذ ایالات متحده در منطقه و افزایش همکاری امنیتی بین ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی همسو است، اما حمایت آشکار از فروش تسلیحات کره شمالی به روسیه از پکن برنمی آید.

وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه سفر کیم به روسیه را امری مربوط به روابط دوجانبه دو کشور خواند و البته تاکید کرد که روابط پکن با پیونگ یانگ در حال پیشرفت است. ژو فنگ، رئیس مطالعات بین‌الملل دانشگاه نانجینگ می‌گوید: «پکن نمی‌خواهد وارد یک مثلث شمالی جدید شود، زیرا جنگ سرد جدید کاملاً بر خلاف منافع چین است. مشاهده نوعی از سرگیری اتحاد نظامی بین مسکو و پیونگ یانگ برای چین کمی ترسناک خواهد بود.»

جماران

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها