در گفت وگو با العالم؛

کارشناس عرب: فلسطین دیگر مبنای حرکت عربستان در مسیر سازش نیست

شنبه 8 مهر 1402 - 12:02

یک کارشناس سیاسی عرب با بیان این که فلسطین دیگر برای رهبران عربستان اولویت نیست بلکه آنها در مسیر سازش با رژیم صهیونیستی، منافع کشور خود را در اولویت قرار داده اند، تاکید کرد. رژیم صهیونیستی هیچ امتیازی به ولی عهد عربستان نخواهد داد، در واقع کابینه ائتلافی نتانیاهو هرگز راه حل دو کشور و غنی سازی اورانیوم در هیچ یک از کشورهای عربی را نخواهد پذیرفت.

العالم - فلسطین اشغالی

علی مراد، نویسنده و کارشناس عرب مسائل سیاسی در گفتگو با برنامه "مع الحدث" شبکه خبری العالم خاطرنشان کرد که مهمترین نکته در مورد گفتگوی اخیر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی با شبکه فاکس نیوز این است که مبنای حرکت عربستان در مسیر سازش، منافع این کشور است نه مسأله فلسطین.

وی خاطرنشان کرد که صحبت های محمد بن سلمان درباره توافق دفاع مشترک و برنامه هسته ای نشان می دهد که دغدغه اصلی سران این کشور، دغدغه امنیت است و همین امر باعث شده که آنها از این زاویه با آمریکایی ها وارد مذاکره شوند.

این کارشناس عرب با طرح این سئوال که آیا اسرائیلی ها واقعا حاضر می شوند راکتور هسته ای و غنی سازی اورانیوم در یک کشور عرب را بپذیرند.. و آیا ائتلاف حاکم در رژیم صهیونیستی حاضر خواهد شد حتی کلمه ای درباره حقوق فلسطینی ها ولو به طور صوری و لفظی به زبان بیاورند؟ خاطرنشان می کند که نتانیاهو و بایدن می دانند که برای ولی عهد عربستان، منافع این کشور در اولویت است؛ بن سلمان نیز می داند که نمی توان به راحتی از صهیونیست ها امتیاز گرفت، همچنین می داند که دستیابی به توافق دفاع مشترک و امضای این توافق توسط کنگره کار ساده ای نیست.

علی مراد درباره مسأله راه حل دو کشور هم گفت: ائتلاف نتانیاهو هرگز این راه حل را نمی پذیرد حتی اگر به اندازه روستایی به مساحت یک کیلومتر باشد.

این کارشناس عرب با بیان این که طرف اسرائیلی هیچ امتیازی به ولی عهد عربستان نخواهد داد، تصریح کرد: نتانیاهو منتظر است کاسه صبر عربستان لبریز شود به عبارت دیگر می گوید ما وضعیت را به همین حالت معلق نگه می داریم تا سعودی ها سرانجام کلافه شوند و خودشان بیایند و بگویند بسیار خوب ما از مواضع خود در چارچوب آنچه که بن سلمان تعیین کرده عقب نشینی می کنیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها