پیش‌نویس بیانیه محکومیت حمله اسرائیل به کنسولگری ایران به شورای امنیت ارائه شد

پیش‌نویس بیانیه محکومیت حمله اسرائیل به کنسولگری ایران به شورای امنیت ارائه شد
چهارشنبه 15 فروردين 1403 - 14:34

معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت: مسکو پیش‌نویس بیانیه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرد که در آن حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق محکوم شده است.

العالم - ایران

به گزارش خبرگزاری تاس، دیمیتری پولیانسکی در کانال تلگرامی خود در این باره نوشت: این فرصتی دیگر برای آزمایش نیت واقعی همکاران غربی است. بیایید ببینیم کار روی این موضوع چگونه پیش می‌رود.

وی ادامه داد: ما در این بیانیه ارزیابی خود را از اتفاقات رخ داده ارائه دادیم و در پایان، از همکاران خود در شورای امنیت پرسیدیم: اگر نمایندگی دیپلماتیک کشور دیگری مانند یک عضو شورای امنیت یا یک کشور غربی مورد حمله قرار می‌گرفت، چه می‌شد؟ آیا شما همچنان سخنانی در محکومیت این حمله بر زبان نمی‌آوردید و تسلیت نمی‌گفتید؟

به گفته پولیانسکی، نمایندگان کشورهای غربی هیچ پاسخی برای سوالات روسیه ندارند. آنها در مورد هر چیزی صحبت کردند، اما نه در مورد حمله هوایی به یک مرکز دیپلماتیک.

وی اظهار داشت: در بیانیه ارائه شده به شورای امنیت سازمان ملل، تأکید کرده‌ایم که در صورت وخامت بیشتر وضعیت، مسئولیت این امر بر عهده آمریکا، انگلیس و فرانسه خواهد بود که هرگز قدرت محکوم کردن حمله اسرائیل را پیدا نکرده‌اند.

وی یادآور شد: آخرین باری که شورای امنیت درباره چنین موضوعی بحث کرد ۲۵ سال پیش بود، زمانی که ساختمان سفارت چین در بلگراد در اثر حمله ناتو ویران شد.

این دیپلمات روس از اینکه دبیرخانه سازمان ملل نه بیانیه‌ای در محکومیت اسرائیل بیان می‌کند و نه به ارزیابی مستقیم اقدامات تل‌آویو می‌پردازد، ابراز تأسف کرد.

منابع خبری عصر دوشنبه سیزدهم فروردین ۱۴۰۳ از حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان نزدیک سفارت ایران در دمشق خبر دادند که بر اساس آن، ساختمان کنسولگری ایران در دمشق به طور کامل تخریب شد و خودروهای مقابل آن نیز خسارت دیدند؛ جنایتی که تهران اعلام کرد بدون پاسخ نخواهد ماند و رژیم صهیونیستی از ارتکاب آن پشیمان خواهد شد.

در همین رابطه، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای از شهادت سرداران محمدرضا زاهدی و محمدهادی حاج رحیمی و پنج تن از همراهان در جنایت تروریستی رژیم صهیونیستی در حمله موشکی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق خبر داد.

نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه عصر سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ به وقت محلی نیویورک برابر با دوم آوریل ۲۰۲۴ با حضور هیات جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

پیش تر، نمایندگی ایران در سازمان ملل برای محکوم کردن این اقدام به شورای امنیت سازمان ملل نامه ای ارسال کرده و از این شورا خواسته بود که این اقدام جنایتکارانه را به شدیدترین وجه ممکن محکوم و نشستی فوری برای رسیدگی به نقض آشکار هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل توسط رژیم اسرائیل برگزار کند.

به دنبال آن، روسیه برگزاری جلسه علنی شورای امنیت سازمان ملل را از کشور مالت که ریاست دوره ای این شورا را در ماه جاری میلادی (آوریل) برعهده دارد، درخواست کرد.

سخنگوی سازمان ملل نیز روز سه‌شنبه قبل از جلسه شورای امنیت در این باره اعلام کرد که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل درباره حمله اسرائیل به کنسولگری این کشور در دمشق سوریه گفتگو کرده است.

استفان دوجاریک در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دبیرکل سازمان ملل و تماس او با رهبران جهان برای جلوگیری از تبدیل شدن حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه به جنگی منطقه ای، گفت: بله، دبیرکل سازمان ملل امروز یک تماس از سوی وزیرخارجه ایران دریافت کرد.

دوجاریک تصریح کرد: ما از طریق کانال های مختلف با طرف ها در ارتباط هستیم. ما نگران تشدید احتمالی تنش ها فراتر از تنش هایی هستیم که تاکنون شاهد آن بوده ایم.

سخنگوی سازمان ملل پیش‌ از آن گفته بود: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل حمله به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق در روز اول آوریل و همچنین تلفات گزارش شده را محکوم می کند.

پربیننده ترین خبرها