آمریکا تولید بمب‌های سنگرشکن را افزایش می‌دهد

آمریکا تولید بمب‌های سنگرشکن را افزایش می‌دهد
چهارشنبه 26 ارديبهشت 1403 - 08:24

بلومبرگ سه‌شنبه شب گزارش داد، آمریکا تولید بمب‌های سنگرشکن را که به منظور حمله به تاسیسات زیرزمینی هسته‌ای طراحی شده‌اند، افزایش می‌دهد.

العالم ـ آمریکا

بنابر گزارش خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ، بمب‌های ۳۰ هزار پوندی (۱۴ هزار کیلوگرم) موسوم به «نفوذگر مهمات انبوه» که با نام سنگرشکن نیز شناخته می‌شوند، فقط از بمب‌افکن رادارگریز بی-۲ قابل شلیک هستند و بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا به شمار می‌آیند.

این سنگرشکن‌ها از بمب‌های ۲ هزار پوندی (۹۰۰ کیلوگرم) غیرهدایت‌شونده که دولت بایدن هفته گذشته ارسال آنها به رژیم اسرائیل را به تعویق انداخت، بسیار بزرگ‌تر هستند.

نیروی هوایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، «کارخانه مهمات سازی ارتش مک‌آلستر» که در جنوب شرق ایالت اوکلاهما در حال احداث است، تولید بمب‌های سنگرشکن را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.

مقام‌های این کارخانه ماه مارس به بلومبرگ گفتند که در حال حاضر ماهانه ظرفیت ۲ بمب سنگرشکن وجود دارد که گسترش این کارخانه باعث می‌شود بتوان هر ماه ۶ و احتمالا هشت بمب تولید کرد.

فرانک مک‌کنزی رئیس سابق فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) گفت که سنگرشکن‌های «نفوذگر مهمات انبوه» برای سنتکام و فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا و منطقه هندوپاسیفیک «سلاح بسیار مهمی» هستند.

وی در ایمیلی به بلومبرگ خاطرنشان کرد: این بمب تضمین می‌کند که ما می‌توانیم تاسیسات بشدت محافظت‌شده زیرزمینی را در هر جایی که باشند، هدف قرار دهیم.

پربیننده ترین خبرها