مالکی: قطر و عربستان علیه عراق اعلام جنگ کرده‌اند

مالکی: قطر و عربستان علیه عراق اعلام جنگ کرده‌اند
يکشنبه 18 اسفند 1392 - 08:38

نخست وزیر عراق، عربستان و قطر را مسئول بحران امنیتی کشورش دانست و تأکید کرد که این دو کشور علیه عراق اعلام جنگ کرده‌اند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "نوری مالکی" گفت: دلیل این اتهامات، گروه‌های طایفه‌گرایی هستند که با اهداف خارجی و با تحریک عربستان و قطر فعالیت می کنند.
وی در مصاحبه با شبکه "فرانس 24" اظهار داشت: این دو کشور به صورت مستقیم از طریق سوریه به عراق حمله می‌کنند و آنها مانند سوریه، علیه عراق هم اعلام جنگ کرده‌اند و متأسفانه دلایل این کار طایفه‌ای و سیاسی است.
نخست وزیر عراق ادامه داد: این دو کشور از سازمانهای تروریستی مانند القاعده حمایت سیاسی و رسانه‌ای می‌کنند و به صورت گسترده برای آنها سلاح می‌خرند.
مالکی ادامه داد: عربستان سعودی و قطر به صورت علنی علیه نظام عراق اعلام جنگ کرده اند. آنها سران گروه های تروریستی و طایفه‌ای و تکفیری و القاعده را پناه می‌دهند، و افراطی‌هایی را که از کشورهای اروپایی مانند بلژیک و فرانسه و دیگر کشورها می‌آیند، سازماندهی می‌کنند.
مالکی خاطرنشان کرد: چه کسی آنها (تروریستها) را آورده است؟ کمیته‌هایی که توسط عربستان سعودی تشکیل شده است، آنها را آورده اند تا در عراق بجنگند؛ عربستان سعودی پس از صدور قانونی برای منع سعودیها از جنگ در خارج از این کشور، در حال سازماندهی افرادی از مغرب عربی و دیگر کشورها است.
نخست وزیر عراق اظهار داشت: حمایت عربستان از تروریسم در دنیا خطرناک است؛ این کشور از تروریسم در سوریه، عراق، لبنان، مصر، لیبی و حتی کشورهای غیر عربی حمایت می کند.
مالکی درباره اینکه آیا عراق اقدامی ضد عربستان سعودی انجام داده است، گفت: ما به دنبال افزایش دایره درگیریها نیستیم، بلکه ما بر ضرورت آگاهی درباره این مسأله تأکید می‌کنیم که حمایت آنها از تروریسم، خود آنها را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ زیرا با توجه به ترکیب جامعه این کشور، برافروخته شدن آتش طایفه گری در عربستان هم امکان پذیر است.
وی افزود: ما هم می‌توانیم مواضع متقابلی اتخاذ کنیم، ولی ما به دنبال این کارها نیستیم و تا این لحظه هیچ اقدامی نکرده‌ایم.
مالکی تأکید کرد: خشونت و تروریسم به دلیل بحران در سوریه به عراق بازگشت؛ بحران سوریه نیز به دلیل مواضع اتحادیه اروپا، آمریکا، و چند کشور عربی گسترش یافت. آنها در آغاز از خطر وجود جبهه النصره و القاعده در سوریه ناآگاه بودند به همین دلیل حمایت خود را از این مخالفان اعلام کردند، و آن را جایگزین نظام سوریه تلقی کردند.
مالکی خاطرنشان کرد: افراد بسیاری را که تبعه کشورهای مختلف عربی و اسلامی و حتی اروپایی هستند دستگیر کرده‌ایم. این افراد مانند سوریه، در عراق هم به همراه القاعده در حال جنگ بودند.
مالکی گفت: مشکل در عراق، حضور سنی‌ها در اداره کشور نیست؛ بلکه مشکل این است که برخی از سنی‌ها به دنبال آن هستند که اداره کشور فقط به دست آنها باشد، بدون مشارکت دیگران.
مالکی ادعای به حاشیه کشاندن اهل تسنن در عراق را ادعایی دانست که از سوی برخی طایفه گرایان سنی مطرح می شود، و نه شهروندان اهل تسنن عراق.

پربیننده ترین خبرها