مناطق تحت کنترل انصارالله یمن

مناطق تحت کنترل انصارالله یمن
دوشنبه 1 دی 1393 - 12:51

جنبش انصارالله یمن تاکنون توانسته است کنترل تعدادی از استان‌های مهم یمن از جمله صنعا، پایتخت این کشور را در اختیار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، این روزها بیشترین درگیری نیروهای انصارالله با عناصر القاعده و جریانهای تکفیری است که از خارج از این کشور پشتیبانی و هدایت می شوند.

استان هایی که تحت کنترل انصار الله قرار دارد، بر اساس گزارش آسیا نیوز به شرح ذیل است:

استان صنعاء

کنترل جنبش انصارالله بر صنعا پایتخت یمن نقطه تحول راهبردی در پیشرفت نظامی و سیاسی این جنبش به شمار می رود. این جنبش توانسته است بر مقرهای دولتی و اطراف وزارت دفاع و نهادهای نفتی و تجاری و همچنین ساختمان رادیو و تلویزیون سیطره یابد. این جنبش بر شهر کوهستانی ارحب مشرف بر فرودگاه صنعاء نیز سلطه یافته است.  

استان الجوف

اهمیت این استان به علت موقعیت جغرافیایی آن است تا جایی که در نوارمرزی عربستان سعودی واقع است و در این استان فرصت های اقتصادی در آینده از نظر اکتشافات جدید گاز وجود دارد.

استان صعده

این استان پایگاه جنبش انصارالله و نقطه آغاز حرکت آن به شمار می رود. این استان تقریبا تنها صحنه شش جنگی بود که بین سالهای 2004 تا 2010 رخ داد و با وجود اینکه این جنبش اخیرا کنترل پایتخت را در اختیار گرفته است اما دفتر سیاسی آن هنوز در صعده تشکیل جلسه می دهد.

استان حجه

این استان یکی از مهم ترین نقاط راهبردی است که جنبش انصارالله کنترل آن را در اختیار گرفته است. در این استان بندر میدی مشرف بر دریای سرخ واقع است و اطلاعات حاکیست این بندر نقطه لجستیکی برای مجهز کردن نیروهای این جنبش به سلاح در درگیری جاری براساس ادعای این سایت، به شمار می رود.

استان الحدیده

الحدیده بعد از پایتخت مهم ترین استان به شمار می رود تا جایی که دومین بندر بزرگ یمن در این استان قرار دارد و گذرگاه زمینی حرض در این استان و در مرز عربستان واقع است.

استان ذمار

اهمیت این استان به علت نزدیک بودن به پایتخت است. این استان در 100 کیلومتری پایتخت است و نقطه ارتباطی با استان های إب و البیضاء است.

عمران

عمران راه اصلی به صنعا به شمار می رود و در آن فرماندهی تیپ 310 وابسته به سرلشکر محسن الاحمر واقع است. این استان صحنه درگیری شدید بین نیروهای انصارالله و افراد قبایل طرفدار حزب الاصلاح بود البته قبل از اینکه به دست این جنبش بیفتد تا زمینه برای رسیدن به پایتخت فراهم شود.

استان إب

إب شهر گردشگری محسوب می شود و از نظر تراکم جمعیت دومین استان به شمار می رود و حزب الاصلاح نفوذ زیادی در آن دارد به همین علت از دست دادن آن، ضربه شدیدی به این حزب وارد کرد.

بخشی از استان البیضاء

انصارالله سعی دارد کنترل استان البیضاء را در اختیار بگیرد. آن ها تاکنون توانسته اند کنترل رداع بزرگترین شهر این استان را به دست بگیرند اما با مقاومت شدید گروههای تندرو و در راس آن ها القاعده مواجه هستند. البیضاء بین شمال و جنوب یمن واقع است و اگر این جنبش بتواند کنترل کامل این استان را در اختیار بگیرد می تواند بر استان مارب که شامل میدان های نفت و گاز طبیعی مایع است، سیطره یابد.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها