سفیرعربستان: ازهیچ چیز شرمنده نیستیم

سفیرعربستان: ازهیچ چیز شرمنده نیستیم
سه شنبه 9 تير 1394 - 19:29

العالم - سفیر سعودی در لبنان ادعا کرد، سیاست عربستان در تمام سطوح روشن است، فعالیت هایش را اعلام می نماید، به فعالیت های خیریه در لبنان ادامه می دهد و ما از هیچ چیزی شرمنده نیستیم.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم ، به نقل از شبکه تلویزیونی المنار" علی عواض عسیری " روز سه شنبه گفت: سیاست عربستان در لبنان مشخص است چه آن را در "ویکلکس" مشاهده کرده باشیم یا مشاهده نکرده باشیم، اگر ریاض از یک طرف سیاسی یا حزب  حمایت می کند به مصلحت لبنان است.  

عسیری در ادامه ادعایش افزود، این حمایت به نفع لبنان و نهادهایش است و کمک به ارتش لبنان همچنان پابرجاست.

سایت ویکی لیکس از هفته گذشته انتشار هزاران سند مرتبط با فعالیت های مخفیانه و محرمانه خارجی عربستان سعودی را آغاز کرد که نشان دهنده دخالت ریاض در حمایت از تروریست و حمایت از گروهها و افراد برای دخالت در امور کشورهای مختلف است.

آخرین سند بازخوانی شده، حاکی از کمک 5 میلیون دلاری عربستان به شبکه تلویزیونی MTV لبنان برای حمایت از سیاست‌های این کشور در منطقه و سایر کشورهاست.

این سند نشان می دهد که شبکه تلویزیونی MTV لبنان برای حمایت از سیاست‌های ریاض و تبلیغ پیرامون فعالیت‌های این کشور در منطقه، درخواست کمک هزینه ای به مبلغ 20 میلیون دلار کرده ‌که در نهایت با چک و چانه زدن سعودی‌های این رقم به 5 میلیون دلار کاهش یافته است.

‌شبکه تلویزیونی و رسانه ای MTV یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین شبکه های رسانه ای در سطح لبنان و خاورمیانه است که توسط مایکل گابریل المور در سال 1991 در بیروت بنا گذاشته شده و در حال فعالیت است. این شبکه تلویزیونی یکبار در سال 2002 از سوی دولت لبنان و به جهت انتقاد از امیل لهود رئیس جمهوری وقت آن کشور تعطیل ‌و دوباره در سال 2009 بازگشایی شد.

این شبکه تلویزیونی، یکی از بزرگترین ناقدان حکومت سوریه و ارتباطات لبنان با حکومت سوریه است و گابریل المور صاحب آن نیز‌ سیاست مدار منتقد دولت سوریه شناخته می‌شود.

درهمین حال روزنامه لبنانی الاخبار اخیرا فاش کرد که موسسه ها و افراد لبنانی که نام آنان در فهرست دریافت کنندگان کمک مالی از عربستان در اسناد ویکی لیکس منتشر شده است ، از عربستان طلب غرامت می کنند.

به نوشته این روزنامه: موسسه ها و اشخاصی که اخیرا بر اساس اسناد ویکی لیکس مشخص شد از عربستان کمکهای مالی دریافت کرده اند به ویژه آن دسته از کسانی که در لبنان بسر می برند، هم اکنون از خود رژیم سعودی می خواهند به آنها غرامت دهد زیرا وزارت خارجه سعودی به تعهدات خود مبنی بر محرمانه ماندن اطلاعات مربوط به آنها عمل نکرده است.

عربستان سعودی در پی اعلام افشای اسناد محرمانه دیپلماتیک، در بیانیه ای از شهروندان خود خواست که به افشاگری های ویکی لیکس توجه نکنند چرا که هدف آن مقابله با امنیت ملی عربستان است.

طبق آنچه که ویکی لیکس اعلام کرده است، انتشار این اسناد کارشکنی وزارت خارجه عربستان در مسیر مذاکرات هسته ای ایران، حمایت از تروریست ها در سوریه و حمایت از دولت نظامی در مصر را به صورت آشکار بیان می کند.

پربیننده ترین خبرها