نصرالله دخالت ایران در سوریه را رد کرد

نصرالله دخالت ایران در سوریه را رد کرد
جمعه 3 مهر 1394 - 22:39

العالم - سید حسین نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در گفت وگو با شبکه المنار گفت: ایران در امور داخلی سوریه دخالت نمی کند و هر آنچه که در این ارتباط گفته می شود، نادرست است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه خبری العالم، نصرالله گفت: تنها چیزی که ایران از سوریه می خواهد آن است که این کشور در محور مقاومت باقی بماند. تصمیم گیری در سوریه کاملا سوری است و تمام اهتمام ایران آن است که سوریه به دست تروریسم نیافتد.
وی افزود: هنوز حضور نظامی روسیه در سوریه کامل نشده است و جنگنده ها، موشک ها و توپخانه بسیار دقیق و امکانات گسترده نظامی برای این منظور در نظر گرفته شده است. ابعاد چنین حضوری در فرآینده آینده نبرد تاثیرگذاراست. روس ها گفتند اگر دمشق از ما نیرو بخواهد ما آماده ایم. سوریه تا کنون چنین درخواستی نکرده است اما ممکن است که این کار را انجام دهد.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا نسبت به موضوع خاصی ابراز نگرانی می کند اما با آن همزیستی دارد و در صدد دستیابی به دستاوردهایی است. 
نصرالله مطالب ابراز شده در مورد توافق روسیه و آمریکا در باره سوریه را نادرست خواند و گفت: اگر کشورهای منطقه با تروریسم به رویارویی بپردازند این اقدام خوبی است. به عنوان مثال ترکیه کافی است تا مرزهای خود را بر روی تروریست ها ببندد و به کمک های مالی و تسلیحاتی خود به آنان پایان دهد و کافی است تا فروش نفت به عنوان منبع درآمد داعش را متوقف کند. این خدمت بزرگی در راه رویارویی با تروریسم است. برخی از کشورها هم مثلا کافی است تا حمایت رسانه ای خود از تروریسم را متوقف کنند.
وی ابراز داشت: دولت آمریکا در راس تروریسم قرار دارد و برای مبارزه با این پدیده شایستگی ندارد و ما معتقدیم که آمریکا در مبارزه با تروریسم جدی نیست و موارد یاد شده را به سود خود بکار می برد. از ابتدای کار خود در سوریه گفتیم که این اقدام در بردارنده اهداف لبنانی سوری است که از القصیر آغاز شد و تا قلمون و جرود عرسال ادامه یافت. هدف ما تسلط یافتن بر کوهستان و تپه ها است تا خطر تروریسم را به کمترین سطح برسانیم. منطقه الزبدانی باقی مانده که مرکز تجمع تروریست های فراری است و ارتش سوریه و نیروهای دفاع مردمی و مقاومت با یکدیگر در خصوص لزوم آزادسازی آن به توافق رسیدند و بدین ترتیب نبرد شروع شد.
نصرالله ادامه داد: در اول ژوئیه نبرد خود در الزبدانی را آغاز کردیم و پس از گذشت دو هفته وضعیت تروریست ها بسیار دشوار شده است. ما بر همه تپه های همجوار شهر تسلط یافته ایم و تروریست های مسلح به استغاثه پرداختند. عناصر جبهه النصره و جنبش احرار الشام در این منطقه و استان ادلب حضور دارند. فوعا و کفریا در این استان همچنان در برابر تروریست ها مقاومت می کنند. تروریست ها معادله فوعا کفریا در مقابل زبدانی را مطرح کردند. ما می توانستیم ظرف مدت کمی زبدانی را آزاد کنیم اما پس از مطرح شدن چنین معادله ای ما آن را فرصت مناسبی دانستیم و تصمیم گرفتیم تا از زبدانی برای حل و فصل مشکل فوعا و کفریا استفاده کنیم .
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: فوعا و کفریا هفت ماه است که بطور کامل در محاصره بسر می برند و همواره مورد تهاجم قرار می گیرند. نظام سوریه می بایست برای مشکل فوعا و کفریا راه حلی می یافت و به همین منظور می بایست زمینه برای بیرون رفتن ساکنان فوعا و کفریا به خارج از منطقه فراهم می شد.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها