پسر جنجالی اردوغان به ایتالیا رفت

پسر جنجالی اردوغان به ایتالیا رفت
چهارشنبه 15 مهر 1394 - 20:10

العالم ـ روزنامه های ترکیه گزارش دادند: پسر بزرگ رییس جمهوری ترکیه که از مظنونان اصلی رسوایی فساد مالی است، به همراه همسر و فرزندانش برای طی مراحل رساله دکتری به ایتالیا منتقل شده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، خبرگزاری فرانس پرس خاطرنشان کرد، بلال اردوغان پسر رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، در گفتگو با خبرگزاری آناتولی، خبرگزاری نزدیک به دولت ترکیه، گفت که "برای به اتمام رساندن رساله دکتری به طور موقت در ایتالیا بسر می برم". وی اخبار روزنامه های مخالف را درخصوص "فرارش" از ترکیه قبل از انتخابات زودهنگام پارلمانی که قرار است اول نوامبر برگزار شود، قاطعانه تکذیب کرد.

اما روزنامه ترکیه ای جمهوریت نوشت: به نظر می رسد که بلال اردوغان تصمیم  گرفته است به منظور ثبت نام در پژوهشکده مطالعات عالی بین المللی جان هاپکینز در شهر بولونی ایتالیا، کشور را ترک کند، وی پیشتر در سال 2007 تحصیلاتش را در همین دانشگاه آغاز کرده بود.

وی پس از انتخابات پارلمانی در ماه ژوئن گذشته، کشور را ترک کرد، در این انتخابات حزب عدالت و توسعه به رهبری پدرش رجب طیب اردوغان اکثریت مطلقی که در سال 2002 و قبل از رییس جمهوری شدن، از آن برخوردار بود، از دست داد.

روز یکشنبه گذشته در صفحه ای با عنوان "فواد عونی؛ صدای بلند ترکیه" در شبکه ارتباط اجتماعی تویتر مطلبی درج شد که بلال اردوغان در 27 سپتامبر به همراه مقادیر زیادی پول برای مدیریت اموال خانواده به ایتالیا رفت.

همچنین در این صفحه آمده است که "آنها قصد دارند بلال را تا مرحله اول انتخابات پارلمانی یعنی ماه نوامبر در ایتالیا نگه دارند و بر حسب اوضاع پس از رای گیری، تعیین خواهند کرد که بلال می تواند به ترکیه بازگردد یا خیر"

رسوایی گسترده فساد در زمستان 2013 ـ 2014 نظام اردوغان را که آن زمان نخست وزیر بود، به لرزه درآورد. این رسوایی دامن شماری از وزرا و پسر اردوغان، بلال را که متهم به اختلاس شد، گرفت.

تمام تحقیقات قضایی که از آن زمان صورت گرفت، پس از اقدام اردوغان در پیگرد جنبش فتح الله گولن، رغیب سرسخت اودغان، که در امریکا مقیم است، متوقف شد. اردوغان وی را به کودتا برای سرنگونی دولت از طریق هوادارانش که در دولت مشغول به کار هستند، متهم می کند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها