اعتراف موساد به دخالت در جنگ داخلی سودان

اعتراف موساد به دخالت در جنگ داخلی سودان
يکشنبه 17 آبان 1394 - 22:11

العالم - عضو ارشد سابق دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) فاش کرد که اسرائیل در جنگ داخلی سودان در سال های 1969 تا 1971 دخالت داشته است.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "دیوید بن عوزیل" در کتابش که هفته گذشته منتشر شد، فاش کرد، وی وهمکارانش و شماری از افسران ارتش رژیم صهیونیستی درعمل در کنار جنبش جدایی طلب "آنیا – نیا"، به رهبری ژنرال ژوزف لاگو، در جنگ با ارتش سودان مشارکت داشتند.
وی همچنین به مشارکت خود و دیگر عناصر موساد در انهدام پل های سودان و کشتی های حامل سلاح و پشتیبانی برای ارتش این کشور اشاره کرد.
عوزیل در این کتاب که با عنوان "روز شمار ماموریت موساد در جنوب سودان در سال های 1969 تا 1971 " منتشر شده است، خاطرنشان کرده که "اسرائیل" کاملا در کاهش حاشیه مانور ارتش سودان در منطقه دست داشته است.
عضو ارشد سابق دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) افزود: موساد همچنین ماموریت آموزش نظامی و انتقال تجهیزات جنگی و کمک های پزشکی و غیره به شورشیان جنوب سودان را به عهده داشت.
عوزیل در کتاب خود اعتراف می کند که موساد و ارتش اسرائیل به "ارتش جنوب سودان" در تشکیل گردان ها، گروه ها و واحد های نظامی کوچک - برای جنگ های نامنظم ضد ارتش سودان - کمک کرده است.
به گفته وی موساد یک فرودگاه نیز در جنوب سودان برای پرواز و فرود هواپیماهای حامل سلاح و تجهیزات برای "ارتش جنوب سودان" تاسیس کرده بود.
عضو ارشد سابق موساد افزود: بخش جنگ روانی موساد نیز در شکل گیری خط تبلیغاتی ارتش جنوب سودان برای تاثیر گذاری (منفی) بر روحیه سربازان ارتش سودان تاثیر گذار بوده است.
عوزیل هدف از کمک به شورشیان جنوب سودان را تلاش برای سرگرم کردن ارتش سودان و وارد کردن آن به جنگ در جنوب این کشور برای کاهش توان این ارتش در ارسال سرباز به جبهه جنگ کشورهای عربی با اسرائیل عنوان کرد.
وی مبنای رژیم صهیونیستی در این زمینه را "اصل" "دشمن دشمن من دوستم است" عنوان کرد و گفت: همین اصل باعث شد که از دشمنان کشورهای عربی شرکت کننده در جنگ با اسرائیل حمایت کنیم.
عضو ارشد سابق دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) خاطرنشان کرد، اسرائیل تلاش کرد با برقراری ارتباط با برخی کشورها و اقلیت های دینی، مذهبی و نژادی متخاصم با جهان عرب از انزوای خود در منطقه بکاهد و دلیل افزایش روابط اسرائیل با اتیوپی و ترکیه و ایران (قبل از انقلاب) و مارونی های لبنان و کردهای عراق نیز همین بود.
عوزیل گفت: اسرائیل از همکاری اطلاعاتی با کنیا و اتیوپی در برقراری ارتباط با شورشیان جنوب سودان نیز استفاده کرد.
یاد اور می شود که برخی از سازمان های حقوقی بین المللی رژیم صهیونیستی را به ایفای نقش در جنایت های جنگی کنونی جنوب سودان با حمایت نظامی از دولت جنوب سودان متهم می کنند.ارتش جنوب سودان به ارتکاب کشتار گروهی و تجاوزهای جنسی گسترده در این کشور متهم است.

پربیننده ترین خبرها