نگرانی برخی اعراب از کودتای نظامیان ترکیه!

نگرانی برخی اعراب از کودتای نظامیان ترکیه!
شنبه 26 تير 1395 - 14:04

برخی از شخصیت های سیاسی، دینی، رسانه ای و فرهنگی عرب به شدت درباره کودتای ترکیه اظهار نگرانی کردند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، یوسف قرضاوی مفتی قطری مصری اعلام کرد : ما از ترکیه و مردم آزاده این کشور حمایت می کنیم، و فساد و حکومت نظامیان را برنمی تابیم.
قرضاوی که از مخالفان و منتقدان شدید نظامیان مصر و دولت جدید این کشور است، گفت: اکثریت نیروهای مسلح ترکیه به حق انتخاب مردم این کشور احترام گذاشتند و با کودتا همراهی نکردند.

"تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر هم در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، ناکام گذاشتن کودتای نظامیان را تبریک فت.
آل ثانی به شدت کودتای نظامیان ترکیه را محکوم کرد و گفت که ملت و دولت قطر از امنیت و ثبات ترکیه در همه زمینه‌ها حمایت می‌کند.
یکی از مبلّغان سعودی به نام سلمان العوده نیز در مطلبی با عنوان " شکست کودتا " اعلام کرد: خداوند ظالمان را ریشه کن کرد . کمک و یاری خداوند چه زود به داد بندگانش می رسد و بندگان گناهکارش چه زود از کرده خود پشیمان می شوند.
العوده افزود: ما از مسلمانان می خواهیم که ترکیه را از دشمنان و رژیم صهیونیستی و کودتاچیان حفظ کند!

وی تأکید کرد:  دشمنان چشم دیدن ترکیۀ قدرتمند، امن، پیشرفته و پایبند به اصول وارزش های خود را ندارند.
یکی از شاهزادگان سعودی به نام "عبدالرحمن بن سعود" نیز در صفحه تویتر خود نوشت: من نمی دانم چرا برخی مردم از آغاز کودتا در ترکیه این همه خوشحال هستند، و برخی دیگر هم از شکست کودتا ناراحتند. کودتای ترکیه مربوط به خود این کشور می شود و آنچه برای من مهم است ، امنیت و آرامش مردم عربستان است.
"فیصل قاسم " مجری شبکه الجزیره قطر نیز گفت: ملتی که مزه آزادی و عزت را چشیده است ، هرگز زیر چکمه های ارتش نخواهد رفت. 
نویسنده ای موریتانیائی به نام محمد مختار الشنقیطی نیز گفت : خدا را شکر که کودتای ترکیه را ناکام گذاشت و دشمنان ما خصوصاً صهیوینست ها و کودتاچیان را شاد نکرد.

محمد العریفی مبلّغ سعودی نیز گفت : خدایا از برادران ما در ترکیه حفاظت کن . خدایا کسانی را که درپی برهم زدن ترکیه هستند ، ناکام بگذار و رسوا کن و آنها را مجازات فرما.

منبع: آناتولی+عربی 21


214

پربیننده ترین خبرها