دعای دلاری گولن برای کودتاچیان ترکیه کارساز نبود!

دعای دلاری گولن برای کودتاچیان ترکیه کارساز نبود!
شنبه 2 مرداد 1395 - 19:58

العالم - پلیس ترکیه از کشف اسکناس های توزیع شده در میان برخی ازعوامل متهم به شرکت در کودتای اخیر در ترکیه خبر داد که به زعم کودتاچیان فتح الله گولن آنها را متبرک کرده بود.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم و به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، این اسکناس های یک دلاری که دارای شماره سریال های نزدیک به هم بودند، نزد برخی از متهمان به دست داشتن در کودتای ترکیه پیدا شده است.

منابع امنیتی ترکیه اعلام کردند که کودتاگران از این دلارها به عنوان رمز استفاده می کردند.

منابع یاد شده با اشاره به وجود ادعاهایی در این باره اعلام کردند که رهبر موسوم به سازمان "دولت موازی" فتح الله گولن در ترکیه این دلارها را پس از خواندن دعا بر روی آن به منظور "پیروزی و گشایش" در کودتا برای طرفدارانش فرستاده است.

منابع یاد شده اعلام نکردند که چگونه از دلار آمریکا به عنوان رمز استفاده شده و نیز هویت منبعی را که مدعی شده بر روی دلار های توزیع شده دعا خوانده شده، فاش نکرد.

آنکارا پایتخت ترکیه و شهر استانبول شامگاه جمعه 25 تیر 95، صحنه کودتایی ناکام بود که به گفته مقام های ترکیه، برخی از نیروهای ارتش ترکیه وابسته به سازمان دولت موازی فتح الله گولن – که دولت ترکیه آن را تروریستی می خواند – در آن دست داشتند؛ این کودتاگران سعی داشتند برخی از مقرها و مراکز قدرت و تصمیم گیری در پایتخت و نیز در شهر استانبول را تحت کنترل خود درآورند.

این طرح کودتا با مخالفت های مردمی گسترده در اکثر شهرها و استان های ترکیه روبرو شد و شهروندان با حرکت به سمت پارلمان و مقر ریاست ستاد ارتش در پایتخت ترکیه و فرودگاه بین المللی در شهر استانبول و برخی از مراکز امنیتی، خودروهای نظامی کودتاگران مستقر در اطراف این مراکز را وادار به عقب نشینی کردند و این مساله، نقشی بسیار مهم در شکست این کودتا داشت.

215-201-9

پربیننده ترین خبرها