راز دیدار شاه اردن با صدام 2روز قبل از حمله به کویت

راز دیدار شاه اردن با صدام 2روز قبل از حمله به کویت
يکشنبه 14 آذر 1395 - 00:04

مشاور سیاسی پادشاه سابق اردن جزئیات سفر ملک حسین به عراق و دیدار وی با صدام حسین، تنها دو روز قبل از حمله ارتش عراق به کویت را فاش کرد.

العالم- اردن

به گزارش گروه بین الملل شبکه العالم، "عدنان ابو عوده" مشاور حسین بن طلال پادشاه سابق اردن، اسرار سفر بن طلال به عراق و دیدار وی با صدام تنها دو روز قبل از حمله ارتش عراق به کویت در سال 1990 را فاش کرد.

وی گفت: ملک حسین در آن زمان به عراق سفر کرد تا صدام را قانع کند که مشکلات میان عراق، عربستان و کویت را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کند اما صدام رییس جمهور وقت عراق توصیه وی را نپذیرفت و گفت: "کویت برای عراق تنها به مثابه یک دروازه است".

به نوشته سایت "وطن"، ابوعوده تصریح کرد که پادشاه وقت اردن روز بعد از دیدار با صدام عازم کویت شد تا ماموریت خود برای برقراری آشتی را کامل کند؛  اما وی در عین حال تصور می کرد که صدام تنها در صدد یک اقدام نظامی جزئی است و شاید به اشغال میدان نفتی الرمیله کویت اکتفا کند اما صدام با حمله گسترده به کویت همه را شوکه کرد.

ابوعوده به شبکه العربیه سعودی گفت: صدام قبل از تشکیل شورای همکاری کشورهای عرب تمایل به حمله به کویت داشت و از آنجایی که در زمان حمله صدام به کویت، ملک حسین ریاست دوره‌ای این شورا را به عهده داشت، پادشاه اردن سعی کرد که مانع حمله شود و آشتی برقرار کند.

213-9

پربیننده ترین خبرها