درمان دیابت نوع ۲ با کمک زهر پلاتیپوس

درمان دیابت نوع ۲ با کمک زهر پلاتیپوس
چهارشنبه 17 آذر 1395 - 17:30

یکی از عجیب ترین جانوران در روی زمین پلاتیپوس میباشد که بدنش شبیه سگ آبی و منقارش مانند اردک است.تخم گذاری پلاتیپوس همانند یک مار به انجام میرسد اما شیردهی به بچه های پلاتیپوس همانند پستانداران است.این جانور از نظر ظاهری شبیه خزندگان و پستانداران میباشد و پاهایش پهن است.حتی دم پلاتیپوس به بیدستر شباهت دارد.

العالم - گوناگون

محققان استرالیایی موفق شده‌اند درمان احتمالی بیماری دیابت نوع ۲ را در شکم و زهر پلاتیپوس شناسایی کنند.
دانشمندان دانشگاه آدلاید و دانشگاه فلیندرز استرالیا دریافتند که شکم و زهر موجوداتی مانند پلاتی‌پوس و خارپشتبی‌دندان Echidna که تنها پستانداران تخم‌گذار جهان هستند، می‌تواند به درمان دیابت نوع دو کمک کند.
هورمون GLP-۱ که در شکم انسان‌ها و حیوانات ترشح می‌شود، به پانکراس در زمان افزایش سطوح قند بدن، دستور آزادسازی انسولین می‌دهد. انسولین بطور طبیعی طی چند دقیقه تجزیه می‌شود که برای بیماران دیابتی موثر نیست. از این رو جایگزین‌های مشابه GLP-۱ با طول عمر بیشتری نیاز است و محققان به دنبال راههای جدید برای افزایش تاثیرگذاری انسولین از طریق داروها، مولکول‌ها و حتی مواد غذایی بوده‌اند.
حالا محققان استرالیایی دریافتند که هورمون مذکور در پلاتی‌پوس‌ها و خارپشت‌های بی‌دندان با سرعت انسانی تجزیه نمی‌شود. هورمون GLP-۱ در این موجودات به شکلی تکامل یافته که در برابر تجزیه سریع، مقاوم است.
پلاتی‌پوس‌ها و خارپشت‌های بی‌دندان تنها گونه‌های زنده تک‌سوراخیان هستند که به پستانداران تخم‌گذار اطلاق می‌شود. این موجودات نه تنها از هورمون GLP-۱ برای تنظیم سطوح قند بدن خود استفاده می‌کنند، بلکه عملکرد ثانویه ای برای آن در زهر خود ایجاد کرده‌اند که گونه‌های نر در فصل‌های جفت‌گیری برای جلب توجه گونه‌های ماده استفاده می‌کنند.

 

تصاویر بیشتر

درمان دیابت نوع ۲ با کمک زهر پلاتیپوسدرمان دیابت نوع ۲ با کمک زهر پلاتیپوس
دسته بندی ها :

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها