هفتمین روز حادثه پلاسکو؛ تفحص ادامه دارد+ فیلم

چهارشنبه 6 بهمن 1395 - 13:11

با توجه به درجه حرارت بسیار بالای زیر آوار تعداد روزهای عملیاتی آتش‌نشانان در ساختمان پلاسکو به عدد هفت رسید اما عملیات آواربرداری همچنان ادامه دارد.

العالم ـ ایران

تراژدی پلاسکو در حالی به روز هفتم رسید که حدود ۸۰ درصد از آوار ساختمان برداشته و به بیرون منتقل شده است و به نظر می‌رسد اگر مراحل آواربرداری با همین سرعت ادامه داشته باشد این فرآیند تا پایان هفته به اتمام برسد.

سرمای هوا همچنان در اطراف محل پلاسکو حکمفرماست اما خبری از بارش باران و برف نیست. نیروهای پلیس نیز که از نخستین دقایق وقوع حادثه در محل حضور داشتند، همچنان در محل مستقر بوده و نسبت به تأمین نظم اقدام می‌کنند.پاساژ کویتی‌ها در مجاورت ساختمان پلاسکو نیز که شماری از کسبه نگران تخریب و آسیب‌دیدگی آن بودند تاکنون آسیبی ندیده و به نظر نمی‌رسد که در روزهای باقی‌مانده از عملیات نیز آسیبی به این ساختمان وارد شود.

کامیون‌های حامل نخاله با سرعت بیشتری از محل کارگاهی خارج شده و آوار پلاسکو را در حالی که بخار زیادی از آن به هوا بلند می‌شود به قطعه‌زمینی در محدوده شوش منتقل می‌کنند تا بار دیگر عملیات جست‌وجو و برای چندمین بار در این منطقه انجام شود. تاکنون بیش از ۷۵ گاوصندوق از سوی آتش‌نشانان از زیر آوار خارج شده که به گفته جانشین رئیس پلیس پایتخت در گنجینه پلیس آگاهی نگهداری شده و تاکنون نسبت به تحویل گاوصندوق به حدود پنج نفر به مالکان اقدام شده است.

استتار محل حادثه پلاسکو

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران از پیشنهاد تغییر نام چهارراه استانبول به شهدای آتش‌نشان خبر داد.

اقبال شاکری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بازدید اخیر جمعی از اعضای شورای شهر تهران از محل آوار پلاسکو، گفت: شب گذشته تونلی از ضلع شرقی آوار پلاسکو حفر شد اما پس از مدتی اعلام شد که اجسادی در این تونل حفر شده وجود ندارند.

وی با بیان اینکه با توجه به برداشته شدن حجم عظیمی از آوار قرار است محدوده پلاسکو، نیوجرسی و فنس پوشانده شود، گفت: بامداد امروز با ابوالفضل قناعتی، مرتضی طلایی، اعضای هیات رییسه و مهدی چمران رییس شورای شهر تهران بازدیدی از روند آواربرداری داشتیم که در این بازدید، پیشنهاد شد زمین ساختمان پلاسکو با بنیاد مستضعفان تهاتر شود تا شهرداری بتواند ایستگاهی به نام شهدای آتش‌نشان در این محل بسازد.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران افزود: همچنین پیشنهاداتی مبنی بر تغییر نام چهارراه استانبول به نام شهدای آتش‌نشان مطرح شده است که قطعا این موضوع در کمیته‌های مربوطه شورای شهر بررسی می‌شود.

بازگشایی خیابان جمهوری از صبح روز شنبه

از صبح امروز عملیات جست‌وجو در محل ادامه دارد اما همزمان با توجه به اینکه بناست در اولین زمان ممکن خیابان جمهوری بازگشایی شود، تعدادی از عوامل شهرداری، در حال ترمیم سطح پیاده‌رو و خیابان جمهوری که طی مراحل آواربرداری و جست‌وجو آسیب دیده بود هستند و به همین دلیل اقدام به سیمان‌کشی و بتن‌کشی در بخشی از این خیابان کرده‌اند .

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو نیز از بازگشایی خیابان جمهوری از صبح روز شنبه خبر داد و  با اشاره به اینکه از ساعاتی دیگر با استفاده از نیوجرسی محل حادثه ساختمان پلاسکو از خیابان جمهوری جدا خواهد شد و به وسیله فنس‌ها جداسازی و ایمن‌سازی انجام خواهد شد، افزود: از صبح روز شنبه خیابان جمهوری به طور کامل بازگشایی خواهد شد.

انتقال 15 هزار تن آوار از پلاسکو

وی همچنین از انتقال حدود 15 هزار تن انواع آهن‌آلات و آوار از محل ساختمان پلاسکو خبر داد و افزود: امیدواریم آواربرداری حادثه پلاسکو تا صبح فردا به اتمام برسد.

تشییع پیکر شهدای آتش نشانی از مقابل دانشگاه تهران

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو با اشاره به مراسم تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو از صبح فردا و از مقابل دانشگاه تهران، گفت: از مردم درخواست می‌کنم که همانند روزهای گذشته که لطف خود را به نیروهای آتش‌نشانی نشان دادند، با حضور خود در مراسم تشییع پیکر شهدا از ایثار و رشادت آنها قدردانی کنند.

دپوی نخاله های پلاسکو برای تفحص دوباره

احمد مسجدجامعی صبح امروز در بازدید از سکوی دپوی نخاله‌های پلاسکو در هرندی، گفت: در این مرکز هفت هکتاری نماینده شهرداری منطقه 12، نماینده دادستان، نماینده پلیس و نماینده حراست شهرداری حضور داشتند.

وی با بیان اینکه در این زمین هفت هکتاری دو محل برای دپوی آهن‌آلات و سایر اشیاء به صورت مجزا تعبیه شده بود، گفت: جالب است که ستون‌های آهنی به جای مانده از پلاسکو از نوع آهن بلژیکی که در صنعت ریل سازی برای راه‌آهن استفاده می‌شود که با جوش دادن آنها کنار هم قرار گرفته و پیکره ساختمان پلاسکو و نما را ایجاد کرده بودند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه این آهن‌ها به شدت قرص و محکم بودند، گفت: در سمت دیگری از هرندی زمینی برای سایر اشیاء به جای مانده از پلاسکو در نظر گرفته شده بود.

مسجدجامعی با بیان اینکه تاکنون بیش از 900 کامیون بار خود را در این زمین هفت هکتاری تخلیه کردند، گفت: به طور میانگین هر 5 دقیقه یک کامیون نخاله‌های خود را تخلیه می‌کرد.

وی با بیان اینکه گاوصندوق‌های منهدم‌ شده‌ای نیز در میان نخاله‌ها وجود داشت که با حضور نماینده دادستان و مامور پلیس در صورتی که اسناد و مدارک بیرون ریخته شده بود، مدارک جمع‌آوری و در اختیار نماینده دادستان قرار داده می‌شد، گفت: نکته قابل توجه حضور سگ‌های جسدیاب بود که بر روی آوار عملیات کشف جسد را انجام می‌دادند.

کشف پیراهن خونی و دو لنگه کفش کهنه

مسجد جامعی با بیان این که بنا به گفته مسوولان امر این سگ‌ها نتوانستند جسدی پیدا کنند، گفت: تنها دو لنگه کفش کهنه و یک پیراهن خونی کشف شده است اما پیکری کشف نشد.

مسجدجامعی با اشاره به تدابیر شدید امنیتی در این سکو گفت: علاوه بر حضور گسترده مسوولان پلیس در این منطقه و همراهی کامیون‌ها توسط یک ضابط قضایی، محدوده مذکور با 10 دوربین نظارتی کنترل می‌شود و به طور شبانه‌روز نسبت به فیلمبرداری از عملکرد افراد اقدام می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اجساد تا مراسم تشییع جنازه پیدا می‌شوند یا خیر، گفت: مسوولان عنوان کردند که «انشاءالله» اجساد پیدا خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بوی دود و گرد و غبار در سکوی دپوی نخاله و آوار پلاسکو بیداد می کند و هنور هم می‌توان به وضوح بوی سوختگی را استنشاق کرد. سگ‌های جسد یاب در یک کانکس مستقر هستند تا بتوانند بعد از خنک شدن نخاله های جدید به جستجوی بپردازند. پای دو سگ باندیچی شده بود چراکه براثر راه رفتن بر روی اوار داغ پایشان تا حدودی سوخته بود.

برای اولین بار است که در سکوی هرندی به روی افرادی غیر از رانندگان کامیون و عوامل اجرایی باز می‌شود، اینجا آخر خط پلاسکو است! کامیون‌ها به همراه یک مامور شهرداری وارد زمین 7هکتاری هرندی می شوند، و بعد از ثبت اطلاعات راننده و خودور، و تعیین بار کامیون به سمتی هداست می شوند؛ بار آهن سمت چپ و بار نخاله و آوار سمت راست!

اینجا ته خط پلاسکو است، آوار اینجا دپو می شود، بوی خاک و سوختگی چنان در هوا پخش شده است که گویی پلاسکو در این محل در حال سوختن است.

لحظه ای تردد کامیون ها و تخلیه نخاله متوقف نمی شود تقریبا هر 5 دقیقه یک کامیون بار خود را تخلیه می کند و مجددا با سرعت به خیابان جمهوری بر می‌گردد تا نخاله بیشتری با خود بیاورد.  بررسی ها در میان آوار و آهن آلات برای یافتن نشانه ای از اجساد آتش نشانان یا شهروندان ادامه دارد اما بنا به گفته مسئولان سگ‌های جسد یاب پلیس تنها توانستند دو لنگه کفش کهنه و یک لباس خونین پیدا کنند و دیگر هیچ!

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها