کشف قاره هشتم!

کشف قاره هشتم!
يکشنبه 1 اسفند 1395 - 16:54

قاره‌ها معمولاً بر اساس عرف شناخته و متمایز می‌شوند و معیار مشخصی ندارند. درزمان حاضر به طور قراردادی هفت قاره، شامل آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، جنوبگان، اروپا، اقیانوسیه شناخته شده اند، اما دانشمندان اخیرا به این باور رسیده اند که قاره هشتم هم در کره زمین وجود دارد.

العالم - گوناگون

به این ترتیب درحالی که مردم عموما فکر میکردند تنها هفت قاره در جهان وجود دارد؛ اما به نظر می سرد وقت آن رسیده که با به روز کردن اطلاعات با عضو جدید قاره ها آشنا شوند.
زیلندیا سرزمین بزرگی است که تقریباً به طور کامل در جنوب غربی اقیانوس آرام مستقر شده است. این سرزمین که به گفته دانشمندان تمامی ویژگی های یک قاره را دارد، چندان هم برای ما ناشناخته نیست. چندین کوه مرتفع و جزیره کوچک بالاتر از سطح آب قرار دارند که ما آنها را با نام کشور نیوزلند (یا زلاندنو) می شناسیم.  براساس مقاله ای که در انجمن زمین شناسی آمریکا منتشر شده است، محققان اعلام کرده اند که وسعت این قاره 5 میلیون کیلومتر مربع است، یعنی دو سوم وسعت قاره همسایه، استرالیا. 
94 درصد این منطقه در زیر آب قرار دارد و تنها چند جزیره و سه خشکی بزرگ بالاتر از سطح آب هستند: نیوزلند شمالی، نیوزلند جنوبی و کالدونیای جدید.
ممکن است تصور کنید که بالاتر بودن از سطح آب یک معیار اساسی برای قاره بودن است، اما محققان معیارهای متفاوتی دارند که تمام آنها در قاره جدید قابل مشاهده بود. این معیارها عبارتند از: بلندتر بود از مناطق اطراف، زمین شناسی متمایز، محدوده کاملا مشخص و پوسته ضخیم تر از کف اقیانوس. نیک مورتیمر، نویسنده اصلی این مقاله گفته است: دانشمندان بیش از دو دهه در خصوص قاره زیلندیا تحقیق کرده اند و ارزش علمی قرارگرفتن زیلندیا در طبقه بندی قاره ها خیلی بیشتر از یک نام اضافی در لیست است. قاره ای که در زیر آب فرو رفته و همچنان یک پارچه است، میتواند برای "بررسی انسجام و فروپاشی پوسته قاره" بسیار مفید باشد.
کسی به طور دقیق نمیداند که چه بر سر قاره جدید و شناساندن آن به بقیه خواهد آمد. آیا باید کتاب های درسی را تغییر داد و قاره هشتم را به آن اضافه کرد یا هنوز زمان معرفی آن نرسیده است. چراکه سیاره پلوتو که تا همین چند وقت پیش به عنوان سیاره نهم منظومه شمسی شناخته میشد و چندین دهه در مدارس اینگونه آموزش داده میشد، سال گذشته عنوان خود را از دست داد و تنها یک جسم فرانپتونی لقب گرفت. هیچ نهاد رسمی بین المللی برای شناخت قاره ها در جهان وجود ندارد، اما شاید کشف زیلندیا تغییراتی حاصل کند و بتواند همه را مجاب کند که تعداد قاره ها را به هشت تغییر دهند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها