با چاپگر سه بعدی؛

پوست بیونیک برای روبات ها ساخته شد

پوست بیونیک برای روبات ها ساخته شد
شنبه 23 ارديبهشت 1396 - 11:06

محققان با چاپگر سه بعدی نوعی پوست بیونیک ساخته اند که می توان از آن در روبات های جراحی و فناوری های پوشیدنی ردیاب مواد منفجره استفاده کرد.

العالم - گوناگون

محققان دانشگاه مینه سوتا نوعی پوست بیونیک به وسیله چاپگر سه بعدی ساخته  اند.   آنها معتقدند این گامی در جهت ساخت دستگاه های الکترونیکی است که می توان آنها را به طور مستقیم در بدن انسان چاپ کرد.
لایه های جوهر به کاررفته در این فناوری را می توان در  دمای اتاق نگهداری کرد. به همین دلیل می توان آن را به طور مستقیم روی پوست انسان به کار برد. علاوه بر آن کاربردهای بیشماری دارد. مانند استفاده در روبات های جراح گرفته و  فناوری های پوشیدنی که مواد منفجره را ردیابی می کنند.
لایه اصلی این پوست از جنس سیلیکون و الکترودهای روی و زیرین آن نیز از جنس جوهر رسانا ساخته می شوند. چاپگر به کاررفته برای این اختراع دارای ۴ دماغه است تا انواع مختلفی از جوهر های مخصوص را در لایه های مختلف دستگاه چاپ کند.
مایکل مل آلپاین استادیار دانشگاه و یکی از محققان پروژه می گوید: این ماده ارتجاعی الکترونیک قابلیت های مختلفی دارند. پزشکان جراح با استفاده از روبات دارای پوست بیونیک می توانند منطقه جراحی در بدن بیمار را حس کنند و به این ترتیب فرآیند آسانتر انجام خواهد شد.
همچنین روبات ها با استفاده از  پوست بیونیک راحت تر می توانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند.

 منبع : mehrnews

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها