کشف چندین تن مواد شیمیایی داعش در موصل

کشف چندین تن مواد شیمیایی داعش در موصل
دوشنبه 16 مرداد 1396 - 11:43

سرلشکر "رائد شاکر جودت" فرمانده پلیس فدرال عراق، آخرین آمارها از عملیات جستجو و پاکسازی موصل از بقایا و عناصر گروهک تروریستی داعش را اعلام کرد.

العالم - عراق

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، فرمانده پلیس فدرال عراق روز دوشنبه تصریح کرد: براساس آمارها درباره عملیات جستجو از هفتم جولای تا روز یکشنبه هفتم آگوست، بیش از 47 تروریست در مناطق ساحل راست موصل در مرکز استان نینوا در شمال عراق بازداشت شده اند.

در این عملیات نیروهای پلیس فدرال بیش از ده تن ماده شیمیایی نیترات آمونیاک را که تروریست های داعش از آن در ساخت موشک، بمب های دست ساز و سایر مواد انفجاری استفاده می کردند، کشف و ضبط کردند. تروریست ها این سلاح ها را برای هدف قراردادن غیرنظامیان و جلوگیری از پیشروی نیروهای عراقی در ساحل راست موصل بکار می بردند.

همچنین در بازرسی از خانه ها، ساختمان ها و مواضع محل استقرار عناصر داعش، دستکم 184 کمربند انفجاری، چهار کارگاه ساخت تله های انفجاری، پنج بشکه حامل ماده c4 –ماده ای با قدرت انفجار بالا- کشف شد.

 

کشف بیش از دو هزار گلوله خمپاره، پنج خمپاره انداز، 70 موشک انداز بازوکا،125 موشک و ده سیستم ارتباطی از دیگر کشفیات نیروهای پلیس فدرال است.

جودت در بیانیه ای افزود: پلیس فدرال با ادامه پاکسازی بخش قدیمی موصل از بقایای داعش، بر کارگاه ساخت مواد انفجاری و توسعه موشک های گراد مسلط شد.

براساس این بیانیه نیروهای عراقی همچنین، مقادیر زیادی فسفات و کلر رقیق شده که در ساخت بمب های شیمیایی بکار می رود، به دست آوردند.

فرمانده پلیس فدرال با اشاره به کشف یک کارگاه ساخت مواد انفجاری در منطقه حی الرفاعی در ساحل راست موصل، از انتقال همه این مواد به دور از مناطق مسکونی خبرداد.

پیشتر نیز فرمانده پلیس فدرال عراق از کشف حدود 32 تن و نیم ماده نیترات آمونیوم متعلق به تروریست های داعش در ساحل راست و محور جنوبی عملیات آزادسازی موصل مرکز استان نینوا خبرداده بود.

گفتنی است، گروهک تروریستی داعش دهها بار از گازهای شیمیایی خردل و کلر، علیه نیروها و غیرنظامیان در داخل موصل استفاده کرد که کشته شدن دهها نفر از جمله چندین کودک را در پی داشت.

حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، دهم جولای گذشته پیروزی بر داعش و آزادی کامل شهر موصل را پس از حدود نه ماه جنگ اعلام کرد.

221

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها