آمادگی ارتش لبنان برای عملیات ضد داعش

آمادگی ارتش لبنان برای عملیات ضد داعش
چهارشنبه 25 مرداد 1396 - 01:51

ارتش لبنان ممکن است در هر لحظه نبرد علیه گروه داعش را در دو منطقه القاع و راس بعلبک آغاز کند.

العالم - لبنان

خبرنگار شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی عربی در گزارشی از بیروت درباره آمادگی ارتش لبنان برای حمله به تروریست های داعش در مناطق القاع و راس بعلبک و در پاسخ به این پرسش که ارزیابی شما از آماده شدن ارتش لبنان برای این نبرد چیست، گفت: آمادگی های ارتش لبنان به هفته های قبل بازمی گردد. درگیری های امروز در چارچوب درگیری های مستمر و روزانه ای است که در آن ارتش لبنان مواضع گروه موسوم به "دولت اسلامی" (گروهک تکفیری داعش) را در بلندی های راس بعلبک و القاع هدف قرار می دهد. این دو شهرک مسیحی نشین در نقطه مرزی با سوریه قرار دارند و می توان گفت این دو شهرک، آخرین نقطه حضور عناصر مسلح مرتبط به درگیری های سوریه در لبنان است. نیروهای ارتش در مناطق تخلیه شده گروه موسوم به سرایا اهل الشام در عرسال مستقر شده اند. پیش از این نیروهای سرایا اهل الشام در منطقه وادی الحمید حضور داشتند و پس از توافق و خروج عناصر این گروه از این منطقه، نیروهای ارتش وارد این منطقه شده و آن را به یک منطقه نظامی تبدیل کرده اند.

به نظر می رسد ارتش لبنان در مرحله پاکسازی این منطقه به سر می برد تا این منطقه از مین و مواد منفجره عاری شود. ارتش لبنان امروز اعلام کرد چند بسته انفجاری پیدا کرده است. ارتش لبنان می خواهد به این اطمینان برسد که بر همه بلندی های این منطقه سیطره دارد. پیش بینی می شود عملیات جدید ارتش لبنان در دو شهرک القاع و راس بعلبک در چند روز آینده آغاز شود. ارتش لبنان اعلام کرد آغاز این عملیات به محاسبات ویژه ای مرتبط است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نبرد جدید دشواری های خاص خود را دارد، گفت: تحلیل های مختلف به این مسئله اشاره دارد که نبرد جدید ممکن است دشوارتر از نبرد دو هفته پیش حزب الله علیه گروه هیئت تحریر الشام باشد. دو منطقه القاع و راس بعلبک در مقایسه با عرسال از پیچیدگی های جغرافیایی بیشتری برخوردار است. گفته می شود عناصر داعش در این منطقه تسلیحات گسترده و سنگین در اختیار دارند و هنوز از این تسلیحات استفاده نکرده اند چرا که در گذشته با ارتش لبنان درگیر نشده بودند و همچنان عناصر داعش در مرحله سکوت قرار دارند و این وضع نگران کننده است. استفاده نکردن از این تسلیحات باعث می شود که اطلاعات درستی از توان تسلیحاتی داعش در دسترس نباشد و شاید در این نبرد با موضوعات غافلگیرکننده زیادی روبرو شویم. همچنین گفته می شود عناصر داعش در این منطقه خیلی سرسخت هستند و حاضر به پذیرش هیچ توافقی نیستند و تا سرحد مرگ مبارزه خواهند کرد.

عناصر داعش در برخی از نقاط این دو منطقه به لحاظ جغرافیایی در موضع برتری در مقایسه با مواضع ارتش لبنان قرار دارند، امری که باعث دشوارتر شدن این نبرد خواهد شد. از سوی دیگر ارتش لبنان گفته است در آمادگی بسیار بالایی قرار دارد و به خواسته های خود واقف است و با روحیه بسیار بالا وارد این نبرد خواهد شد به ویژه آنکه حمایت گسترده مردمی از ارتش لبنان وجود دارد. همگان در لبنان منتظر آغاز این عملیات هستند تا به حضور عناصر مسلح معارض سوری در این کشور پایان داده و امنیت مرزهای سوریه و لبنان برقرار شود.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها