سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره از سرگیری روابط ایران و قطر موضع گیری نکرد

جمعه 3 شهريور 1396 - 03:01

هدر نائورت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به خبرنگاری که نظر  او  را درباره از سرگیری روابط ایران و قطر پرسیده بود ضمن اظهار نگرانی عمیق درباره مناقشه قطر با کشورهای عربی از هرگونه موضع گیری درباره بهبود روابط ایران و قطر خودداری کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم در نشست خبری شب گذشته وزارت امور خارجه آمریکا، خبرنگاری از هدر نائورت پرسید: آیا شما نظری درباره تقویت روابط بین قطر و ایران دارید؟ قطر سفیر خود را به ایران بازگردانده است و این مسیری نیست که  سایر همسایگان عرب بخواهند شاهد آن باشند. آیا شما نظری دارید؟
نائورت گفت: می خواهم اول چند چیز درباره مناقشه قطر بگویم. این مناقشه چیزی است که ما به دقت آن را زیر نظر  داریم. همانطور که می دانید دستیار معاون وزیر خارجه ی ما اخیرا  به همراه ژنرال زینی Zini در آنجا بود و روی این موضوع کار می کرد. ما همچنان عمیقا نگران وضع  این مناقشه هستیم. اکنون دوازده هفته یا بیشتر است یعنی از پنجم ژوئن است که این مناقشه وجود داشته است و ما عمیقا درباره آن نگران هستیم. در مورد پرسش شما مربوط به از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و قطر ، باید گفت که ما طرف ها را ترغیب می کنیم که تلاش کنند از لفاظی بکاهند. من می دانم که شما پاسخ بیشتری را از طرف من برای پرسش خود می خواهید. دولت قطر و ایران بهترین کسانی هستند که می توانند به این پرسش ها پاسخ بدهند. ما رویهمرفته درباره مناقشه بسیار نگران هستیم.
خبرنگار گفت: من این حرف های شما را درک می کنم. اما شما هم دخیل بوده اید. شاید خیلی اشتیاق نداشته اید اما مجبور شدید که مداخله کنید چون آنها خودشان هیچ پیشرفتی نداشتند. فکر نمی کنم این پرسش نامناسب باشد که بپرسم آیا آمریکا فکر می کند از سرگیری روابط دیپلماتیک قطر  و ایران چیز خوبی برای روند حل مناقشه است یا خیر؟
هدر نائورت گفت: پرسش کاملا درستی است. شاید چیزهایی در عرصه دیپلماتیک در جریان است که ما  از آن آگاهی نداریم یا اینکه نمی توانیم اکنون درباره اش صحبت کنیم. من می دانم که پاسخم برای شما رضایت بخش نیست . ما نگران وضع  مناقشه هستیم. ما همچنان  با دولت قطر گفتگو خواهیم داشت. 
خبرنگار گفت: آیا از سرگیری روابط دیپلماتیک (بین ایران و قطر) برای حل مناقشه مفید است یا به آن آسیب می رساند؟
هدر نانورت گفت: نمی دانم ! من نمی خواهم در این باره توصیفی داشته باشم و بگویم که این چیز خوبی است  یا بد است؟ اما رویهمرفته ما درباره وضع  این مناقشه بسیار نگران هستیم و این پیام را به روشنی اعلام می کنیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها