سرگئی لاوروف:

مسائل غیرهسته‌ای ایران را نباید با برجام آمیخت / تحریم ها علیه قطر باید پایان یابد

مسائل غیرهسته‌ای ایران را نباید با برجام آمیخت / تحریم ها علیه قطر باید پایان یابد
جمعه 31 شهريور 1396 - 21:14

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: نگرانی‌ها درباره مسائل غیرهسته‌ای ایران بایستی توسط ساز و کارهایی که مرتبط هستند مرتفع شوند.

العالم - اروپا

وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری در سازمان ملل تاکید کرد، نگرانی‌ها درباره مسائل غیرهسته‌ای ایران بایستی توسط ساز و کارهایی که مرتبط هستند مرتفع شوند.

لاوروف گفت: درباره موشک‌های بالستیک، ساز و کارهایی وجود دارند که اجازه استفاده از آنها را می‌دهند. درباره مسائل حقوق بشر [ایران]، شورای حقوق بشر وجود دارد. در هم آمیختن سیب و پرتقال، اشتباه است، به ویژه در موضوعات حساسی مانند توافق هسته‌ای ایران.  

وی افزود: علاوه بر روسیه، اروپایی‌ها هم برای نجات توافق هسته‌ای ایران (برجام) جدی هستند. مذاکره مجدد درباره این توافق، بی‌احترامی به آن خواهد بود .

سرگئی لاوروف درباره تنش میان پیونگ یانگ و واشنگتن اظهار کرد: ما باید از میزان عصبانیت ها و خشم بکاهیم و درک کنیم که نیازمند تامل هستیم، نیازمند تماس هستیم ، اگر کسانی هستند که تمایل دارند میانجی باشند من فعالانه از این امر استقبال می کنم. میانجی ها می توانند یکی از کشورهای بی طرف اروپایی باشند.

وی گفت : آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد دراین باره صحبت کرده و گفته است که اگر با چنین درخواستی مواجه شود تلاش می کند به آن پاسخ بدهد. پس افراد زیادی هستند که می خواهند تلاش کنند مسیر نظامی یا تحریم ها را دنبال نکنند.

لاوروف در ادامه افزود: نمی توان جنگی را در شبه جزیره کره تصور کرد، باید اوضاع را آرام کرد، در این زمینه نیاز به موضع گیری هایی است و ما از هرگونه تلاش برای میانجیگیری استقبال می کنیم؛ این میانجیگری می تواند از طرف کشورهای بی طرف اروپا یا شخص دبیرکل سازمان ملل متحد باشد، تمامی تصمیمات سازمان ملل متحد به جز تحریم ها می تواند در پیشبرد نقشه راه پیشنهادی چین و روسیه مفید باشد و کره شمالی هم باید در پی اجرایی کردن تعهدانش بر آید، همکاران ما نیز باید در پی اقدامات معقول  باشند نه تنش زا .

وزیر خارجه روسیه همچنین خواستار پایان تحریم کشورهای چهارگانه علیه قطر شد.

در حال تکمیل ...

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها