تیلرسون: همه‌پرسی "نامشروع" کردستان را به رسمیت نمی‌شناسیم

تیلرسون: همه‌پرسی
شنبه 8 مهر 1396 - 01:24

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور نتیجه همه‌پرسی منطقه کردستان عراق را به رسمیت می‌شناسد.

العالم - آمریکا

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور همه‌پرسی جدایی کردستان عراق و نتایج آن را به رسمیت نمی‌شناسد. 

در بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است: ایالات متحده آمریکا همه‌پرسی یکجانبه دولت منطقه‌ای کردستان که روز دوشنبه برگزار شد را به رسمیت نمی‌شناسد.

در این بیانیه آمده است: این رأی‌گیری و نتایج آن فاقد مشروعیت هستند و ما کماکان از عراق متحد، فدرال، دموکراتیک و کامیاب حمایت می‌کنیم.

این بیانیه می‌افزاید: ما کماکان درباره تبعات منفی احتمالی این اقدام یکجانبه نگران هستیم. قبل از این رأی‌گیری با دولت منطقه‌ای کردستان و دولت مرکزی بغداد برای پیگیری مسیری سازنده‌تر و ارتقا ثبات و رفاه برای مردم منطقه کردستان همکاری می‌کردیم. با اقدامات یکجانبه‌ای مانند این همه‌پرسی نمی‌توان آن اهداف را به پیش برد.

این بیانیه خواستار حفظ آرامش و اجتناب از اتهام‌زنی‌های علنی و تهدید به اقدامات متقابل شده است: ما خواستار آرامش و پایان اتهام‌زنی‌های علنی و تهدیدهای اقدامات متقابل هستیم. از مقام‌های کردستان عراق می‌خواهیم به نقش تصریح‌شده دولت مرکزی در قانون اساسی احترام بگذارند و دولت مرکزی را به نفی تهدیدها یا حتی اشارات به استفاده احتمالی از زور دعوت می‌کنیم.

 این بیانیه تأکید می‌کند: ایالات متحده از تمامی طرف‌ها از جمله همسایگان عراق می‌خواهد از اقدامات یکجانبه و استفاده از زور بپرهیزند.

وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده است: مبارزه با داعش به پایان ترسیده و گروه‌های افراطی به دنبال سوءاستفاده از بی‌ثباتی و اختلافات هستند. از شریکان عراقی‌مان می‌خواهیم همچنان بر شکست داعش متمرکز باشند. تمامی طرف‌ها را به گفت‌وگوهای سازنده با هدف بهبود آینده تمام مردم عراق، ترغیب می‌کنیم.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها