در جلسه غیرعلنی مجلس بررسی شد؛

سناریوهای ایران برای مقابله با اقدامات احتمالی آمریکا

سناریوهای ایران برای مقابله با اقدامات احتمالی آمریکا
چهارشنبه 19 مهر 1396 - 12:16

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس، موضوعات جلسه غیرعلنی پارلمان از جمله سناریوهای تهران در برابر اقدامات احتمالی آمریکا، با حضور وزیر امورخارجه را تشریح کرد.

العالم ـ ایران ـ سیاسی 

بهروز نعمتی سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز(19 مهر) پارلمان، با اشاره به جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس که با حضور وزیر امور خارجه برگزار شد، گفت: در این جلسه آقای ظریف و معاونانش سه موضوع را مطرح کردند.

وی گفت: اتفاقات سوریه، همه پرسی کردستان عراق و مساله برحام، از موضوعات مطرح شده در جلسه غیر علنی امروز مجلس بود.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درخصوص مسایل مطرح شده در باره برجام در جلسه غیرعلنی امروز مجلس افزود: مباحثی پیرو موضوعی که ترامپ در سازمان ملل متحد مطرح کرد و یا بحثهایی که اخیرا در رسانه ها مطرح کرده در این جلسه مطرح شد و این موضوعات مورد  بررسی قرار گرفت.

نعمتی گفت: در این جلسه مطرح شد که در برابر سناریوهای مختلفی که ممکن است آقای ترامپ و یا سنای آمریکا و یا کنگره دنبال کنند، ما نیز در قبال آنها سناریوهای متقابل را به صورت الزامی و عملی داشته باشیم.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس تصریح کرد، در این جلسه قرار شد که اتفاقاتی که ترامپ یا از سر ناآگاهی و یا کم خردی می‌خواهد انجام دهد موجب این نشود که ما برجام را آتش بزنیم.

تحریم سپاه تحریم همه ملت ایران است

نعمتی درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا درباره تحریم سپاه پاسداران، گفت: سپاه متعلق به همه مردم ایران است و در خانواده‌ای کسی را پیدا نمی‌کنید که یک بسیجی یا پاسدار در آن نباشد، این موضوعی نیست که آمریکایی‌ها بخواهند سپاه را تحریم کنند که در این صورت باید همه ملت ایران را تحریم کنند.

آمریکایی ها باید هزینه خارج شدن از برجام را بپردازند

وی گفت: اگر قرار باشد که آمریکایی‌ها از برجام خروج کنند، باید هزینه‌اش را نیز پرداخت کنند، بنابراین اگر این‌ها بخواهند این کار را انجام دهند، طبیعتا مجامع بین‌المللی نظیر اتحادیه اروپا و 1+5 و کشورهایی که برجام را امضا کرده‌اند باید هزینه‌اش را پرداخت کنند، در ضمن اگر در کنار این اتفاقات، مجامع بین‌المللی بخواهند سکوت کنند، ما هم اقدامات متقابل خود را خواهیم داشت.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس افزود، در ادامه این جلسه موضوع موضوع همدلی بین دولت و مجلس و قوای دیگر نیز مطرح شد که خوشبختانه در این جلسه هم به این موضوع خیلی خوب پرداخته شد و بسیاری از نمایندگان بر این نکته تاکید داشتند که فرامین مقام معظم رهبری در این زمینه باید مورد تأکید و توجه قرار گیرد.

وی در باره نتایج جلسه شب گذشته هیئت نظارت بر حُسن اجرای برجام، خاطرنشان کرد، در این جلسه درباره سناریوهای مختلفی که برای مقابله با آمریکا مطرح شده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که مد نظر قرار می‌گیرد.

اتفاقات سوریه و همه پرسی کردستان عراق

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس با شاره به موضوعات مختلف مطرح شده در جلسه غیرعلنی امروز مجلس، اظهار داشت: یکی از بحث‌هایی که در این جلسه مطرح شد، اتفاقات سوریه بود.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس موضوع همه‌پرسی عراق و حواشی و جوانب آن و برجام را از دیگر نکات مطرح شده در جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر امورخارجه دانست و گفت: موضوع سوریه و حضور نیروهای دولتی این کشور در دیرالزور و عکس‌العمل هایی که بعضا برخی کشورها درباره سوریه داشتند و نیز ثابت شدن حقانیت مردم این کشور، از مباحث این جلسه بود.

نعمتی اضافه کرد: در این جلسه مطرح شد که با توجه به فضایی که در آن قرار داریم و در مذاکرات آستانه هم مورد تأکید قرار گرفته، حقانیت مردم سوریه و ماندن آقای بشار اسد برای همه به اثبات رسیده است.

وی یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در جلسه غیرعلنی مجلس را در حوزه تحولات عراق و موضوع همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق عنوان کرد و گفت: در این جلسه مطرح شد که رایزنی‌های سه‌جانبه بین ایران و ترکیه و حکومت مرکزی عراق برقرار است، البته مذاکرات چندجانبه نیز به غیر از مذاکرات سه‌جانبه ادامه دارد.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس گفت: بحثی که وجود دارد این است که بالاخره مردم کردستان عراق به خوبی می‌دانند که نزدیک‌ترین دوست و برادرشان ما هستیم و در مقطعی هم دیدیم وقتی داعش حمله کرد، هیچ کس به داد مردم این منطقه نرسید که در ادوار مختلف هم همین طور بوده که هرگاه ظلمی به اطراف شده است، ما میزبان آنها بوده‌ایم، به‌طوری که در حال حاضر نیز مردم عراق در برخی استان های غربی ما حضور دارند.

نعمتی افزود: این مسئله مهم این است که ما با مردم کردستان عراق دوست هستیم، البته ما گله مندیم که فردی بخواهد به سبک و سیاق خودش برای مردم تصمیم بگیرد، قطعا این تصمیمات برای منطقه کردستان عراق و مردم عراق پسندیده نیست.

وی خاطرنشان کرد، ممکن است به صورت هیجانی اتفاقاتی بیافتد، اما آنچه که نظام و کشور ما به دنبال آن است، بحث حاکمیت دولت عراق بر اساس قانون اساسی است، ما برای مرزهای قانونی عراق احترام قائلیم.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها