استقبال مصری ها از انحلال حزب مبارک

استقبال مصری ها از انحلال حزب مبارک
يکشنبه 28 فروردين 1390 - 16:44

جریان ها و احزاب سیاسی مصر از حکم دیوان عالی اداری این کشور در خصوص انحلال حزب ملی دموکراتیک و مصادره دارایی های آن استقبال کردند. احمد الفضالی رییس حزب صلح دموکراتیک در گفت و گو با شبکه العالم اظهار داشت: مردم مصر برای ورود به یک زندگی سیاسی جدید نیازمند انحلال حزب ملی دموکراتیک بودند، تا بتوانند زندگی جدیدی را بدون حضور این حزب و سلطه گری آن آغاز کنند. وی افزود: حکم دادگاه یکی از ثمره های انقلاب 25 ژانویه و بیانگر وضعیتی است که مردم مصر درحال حاضر در آن بسرمی برند. "حلمی الجزار" از مسئولان ارشد گروه اخوان المسلمین مصر نیز به شبکه خبری العالم گفت: این حکم بیانگر دیدگاه همه مردم مصر است. وی افزود: حزب ملی دموکراتیک که در دوره رژیم حسنی مبارک قدرت را در دست داشت، دیگر مفهوم سیاسی ندارد، زیرا این حزب شامل گروهی از افراد دارای منافع خاص بود، و بار سنگینی بر دوش مردم و کشور بشمار می رفت.

رفتار مصر با رژیم صهیونیستی متفاوت با گذشته خواهد بود

 رفتار مصر با رژیم صهیونیستی متفاوت با گذشته خواهد بود
دوشنبه 29 فروردين 1390 - 09:57

عضو ائتلاف انقلاب خشم مصر با تاکيد بر اين که مردم در همه مسايل اين کشور تصميم گيرنده هستند؛ پيش بيني کرد که نحوه مواجهه با رژيم صهيونيستي در مرحله آينده کاملا متفاوت با گذشته باشد.

احمد دومه یکشنبه در گفتگو با شبکه خبری العالم تصریح کرد: این ملت ها هستند که سیاست ها را مشخص می کنند نه رژیم ها و این چیزی بود که ما آرزوی آن را داشتیم و امیدواریم که همه کشورهای عربی نیز به آن دست یابند.

 

 وی گفت: مردم مصر اکنون به این مرحله رسیده اند و در همه امور مصر؛ به ویژه مسایل سرنوشت ساز مانند مساله رویارویی عربی- صهیونیستی؛ تصمیم گیرنده هستند.

 

 دومه تاکید کرد: پس از پایان دوره رژیم های خدمتگزار به دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی به وسیله انقلاب های گوناگون در منطقه عربی، ما اکنون در مرحله جدیدی قرار داریم که با دوران وابستگی کاملا متفاوت است و در آن مردم اظهار نظر می کنند و تصمیم گیرنده هستند.

 

 عضو ائتلاف انقلاب خشم تصریح کرد: بین مردم عرب و مسلمان از جمله مردم مصر با رژیم صهیونیستی خصومت و دشمنی وجود دارد و در همین ارتباط تصمیم گیری ها در آینده و نحوه تعامل و رابطه بین رژیم صهیونیستی و مصر باید متفاوت از گذشته باشد.

 

 دومه گفت: ما از سال های گذشته به ویژه در زمان انتخاب جنبش حماس در نوار غزه، تشکیل دولت توسط این جنبش و آغاز محاصره بی رحمانه غزه و مشارکت رژیم پیشین مصر در این محاصره؛ هر هفته تلاش می کردیم تا در مقابل سفارت دشمن صهیونیستی تجمع کنیم و انزجار خود را از این اقدام اعلام نماییم.

 

 وی افزود: رژیم مستبد مصر تجمعات در حمایت از برادران فلسطینی و مخالفت با رژیم صهیونیستی را ممنوع کرده بود و تجمع کنندگان را بازداشت می کرد.

 

 دومه اظهار داشت: اکنون وضع کاملا دگرگون شده است و جمعیت زیادی که شمار آنها بیش از هزاران نفر بود، جمعه گذشته در برابر سفارت رژیم صهیونیستی تجمع کردند و خواستار پایین آوردن پرچم آن شدند و تاکید کردند که با توجه به این که ملت های عربی راه آزادی، کرامت و عزت خود را شناخته اند، موجودیت رژیم صهیونیستی ادامه نخواهد داشت.

 

 وی گفت:ملت های عرب دیگر در قبال جنایات رژیم صهیونیستی سکوت نخواهند کرد و جوانانی که در برابر سفارت این رژیم تجمع کردند، خواستار محاصره سفارت این رژیم و بازگشت فلسطینیان آواره به میهن و خانه وکاشانه شان شدند.

 

 دومه درباره انحلال حزب حاکم سابق (حزب ملی) نیز خاطرنشان کرد: این اقدام، گام بسیار خوبی بود، اگر چه با تاخیر صورت گرفت اما در مرحله بسیار مهم و حساسی انجام شد؛ زیرا در این مرحله اختلاف هایی بین مردم مصر و شورای عالی نیروهای مسلح بروز کرده بود و دلیل آن نیز درنگ شورای نظامی در منحل کردن حزب ملی، شورا های محلی و برکناری استانداران سابق بود، اما این اقدام در زمان مناسب صورت گرفت و راه را برای آغاز اختلاف بین مردم و ارتش بست.

پربیننده ترین خبرها