اعتراف مقام سابق عربستان به رابطه با اسرائیل

اعتراف مقام سابق عربستان به رابطه با اسرائیل
پنج‌شنبه 4 آبان 1396 - 20:49

مشاور پیشین شاه عربستان با بیان اینکه مخالفان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی کاهش یافته، به وجود روابط غیرسیاسی میان ریاض و تل‌آویو اذعان کرد.

العالم - عربستان سعودی

فارس -- یکی از ژنرال‌ها و مشاوران سابق شاه عربستان سعودی به وجود روابط محرمانه بین این کشور و رژیم صهیونیستی اذعان کرد.

سرتیپ انور عشقی، مشاور سابق دولت عربستان در گفت‌وگو با شبکه روسیا الیوم روسیه مدعی شد که روابط عربستان با رژیم صهیونیستی سیاسی نبوده بلکه در حوزه‌های علمی، فکری و انسانی است.وی که هم‌اکنون مدیر مرکز تحقیقات راهبردی و قانونی خاورمیانه است، گفت : «هدف اصلی عربستان سعودی اصولی است که سازمان ملل آن را وضع کرده و عرب‌ها با آن موافقت کرده‌اند و آن همان طرح سازش اعراب با اسرائیل است».

وی در ارتباط با نظر افکار عمومی عرب در مورد روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی گفت که به رغم وجود برخی از افراطگرایان در هر دو طرف، تعداد آن‌ها در اسرائیل کاهش یافته است.عشقی در این گفت‌وگو به تحقیقاتی که روزنامه هآرتص اسرائیل و نظرسنجی‌ای آن از افکار عمومی اسرائیل در 3 سال گذشته انجام داده، اشاره کرد و گفت که 75 درصد از صهیونیست‌ها خواهان صلح با اعراب هستند.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد راه حل سیاسی در فلسطین نیز گفت که این مسئله، دارای مسائل کلی و جزئی است که امور کلی آن همان کارها و اقداماتی است که کشورهای عربی، آمریکا و سایر کشور انجام می‌دهند ولی مسائل جزئی به فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها مربوط می‌شود که بر سر آن با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

انور عشقی تأکید کرد که همه طرف‌ها آماده گفت‌وگو هستند و حتی اسرائیلی‌ها به تعبیر وی حاضرند از شهرک‌های صهیونیستی به نفع آوارگان فلسطینی صرف نظر کنند.

مدیر مرکز تحقیقات راهبردی و قانونی خاورمیانه در پاسخ به سؤالی در مورد نظر افکار عمومی عربستان در ارتباط با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: «طبق شناختی که دارم و براساس شنیده‌ها و آنچه ملک عبدالله گفته است، چیزی به نام عادی‌سازی با اسرائیل وجود نخواهد داشت و آنچه در این خصوص گفته می‌شود برای تشویش اذهان عمومی است».

وی در مورد سخنرانی‌های خود و ترکی الفیصل، رئیس سابق سرویس اطلاعات عربستان در جمع اسرائیلی‌ها مدعی شد که این به معنای عادی‌سازی نیست؛ چرا که هیچ یک از آن‌ها از مقامات رسمی نیستند.عشقی در ادامه ادعاهای خود گفت: «در سطح رسمی حتی چیزی به نام دست دادن با اسرائیلی‌ها وجود ندارد».

پیشتر روزنامه یدیعوت آحارنوت به نقل از افراییم حلیفی، رئیس سابق دستگاه سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) نوشته بود که دیدارها بین مقامات سعودی و اسرائیلی چیز جدیدی نیست بلکه این دیدارها از دهه‌ی هفتاد وجود داشته است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها