هند تجارت خود را با افغانستان از بندر چابهار ایران آغاز کرد

هند تجارت خود را با افغانستان از بندر چابهار ایران آغاز کرد
يکشنبه 7 آبان 1396 - 21:42

روزنامه 'داون' چاپ پاکستان روز یکشنبه گزارش داد که دولت هند امروز نخستین محموله تجاری دریایی خود را از راه بندر راهبردی چابهار ایران به مقصد افغانستان ارسال کرد.

العالم ـ ایران ـ اقتصادی

براساس این گزارش، دولت هند این محموله حاوی گندم خود به افغانستان را از بندر 'کاندلا' در غرب این کشور ارسال کرد و قرار است آنها را از بندر چابهار با کامیون به افغانستان حمل کند.
این مسیر جدید تجاری میان هند و افغانستان بعد از راه اندای یک دالان حمل و نقل بار هوایی میان دو کشور که در ماه ژوئن گذشته با هدف ایجاد دسترسی بیشتر محصولات افغانی به بازار هند میان دولت های افغانستان و هند توافق شده بود، ایجاد شد.
براساس این گزارش، دولت پاکستان امروزه به سبب وجود اختلافات ارضی میان این کشور و هند، به آن کشور اجازه نمی دهد تا از خاک خود برای حمل و نقل کالا به مقصد افغانستان استفاده کند.
سوشما سواراج، وزیر خارجه هند امروز در این خصوص گفت: ارسال این محموله به افغانستان موید وجود همگرایی میان هند، افغانستان و ایران است، اقدامی که بی ثباتی در مبادلات کشورهای منطقه را از از بین برده است.
وی افزود: معتقدم که این اقدام نقطه شروعی بر طیف وسیعی از ارتباطاتی باشد که به پیوند بیشتر فرهنگ با تجارت و سنت با فناوری بیانجامد.
کشورهای هند، افغانستان و ایران سال گذشته بر سر راه اندازی این مسیر تجاری برای کشورهای محصور به خشکی آسیای مرکزی توافق کرده بودند.
براساس این توافق بود که هند متعهد شد 500 میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار ایران و نیز ایجاد راه های جاده و ریلی سرمایه گذاری کند.
به گزارش ایرنا، مقامات اتاق بازرگانی و صنایع افغانستان و هند هفته گذشته اعلام کرده بودند که در اولین محموله از این مبادله تجاری دوجانبه، حداقل 130 هزار تن گندم به افغانستان ارسال خواهد کرد.
کامله صدیقی، معاون تجاری اتاق افغانستان گفته بود: این فرآیند برای تقویت روابط تجاری و ترانزیتی افغانستان با هند و ایران حیاتی است. ما به تلاشهایمان جهت فراهم کردن زمینه بهتر برای افزایش فعالیت های تجاری ما ادامه می دهیم.
این دو خبر چند روز پس از آن اعلام می شود که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در آخرین سفر خود به هند از اقدام دهلی نو برای ارسال گندم به کابل استقبال کرده بود.
افغانستان به عنوان یک کشور محصور در خشکی برای دسترسی به دریا کاملا وابسته به پاکستان است.
بندر چابهار در سواحل ایران که توسط هند در حال توسعه است، یک مسیر جایگزین برای افزایش مبادلات تجاری در اختیار کابل و دهلی نو قرار می دهد.
این مسیر با دور زدن پاکستان، وابستگی کابل به اسلام آباد برای دسترسی به آب های آزاد را کاهش می دهد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها