بغداد: بیانیه اربیل به معنای لغو همه پرسی است

بغداد: بیانیه اربیل به معنای لغو همه پرسی است
چهارشنبه 24 آبان 1396 - 22:16

سخنگوی اطلاع رسانی دفتر نخست وزیری عراق تاکید کرد که بغداد اعلام احترام منطقه کردستان عراق به تفسیر دادگاه فدرال درباره ماده اول قانون اساسی این کشور را لغو همه پرسی بر می‌ شمارد.

العالم ـ عراق 

سعد الحدیثی در گفت‎وگو با خبرگزاری اسپوتنیک در پاسخ به سوالی درباره «لغو همه پرسی» به عنوان پیش شرط بغداد برای آغاز گفت و گو با دولت منطقه کردستان گفت: «دادگاه فدرال عراق در این زمینه تصمیماتی را گرفته و در آن تاکید کرد که پایبندی به این تصمیم به معنای بازگشت از همه پرسی و لغو آن است.»

وی افزود: دادگاه فدرال پیشتر تصمیمی را اتخاذ و در آن بر وحدت عراق تاکید کرد بود.

دولت منطقه کردستان عراق روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که به تفسیر دادگاه فدرال درباره ماده اول قانون اساسی عراق احترام می گذارد.

 به گزارش فارس به نقل از اسپوتنیک، دولت منطقه کردستان عراق، بیانیه‌ای درباره تفسیر دادگاه عالی فدرال عراق درباره ماده اول قانون اساسی کشور صادر و طی آن اعلام کرد که به این حکم دادگاه عالی احترام می‌گذارد و امیدوار است که این مسئله اساس آغاز گفت‌وگوی ملی جامع میان بغداد و اربیل برای حل کلیه اختلافات و اجرای کلیه مفاد قانون اساسی باشد.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «خندان» منتشر شد، آمده است که دادگاه عالی فدرال کشور در تاریخ 2017.11.6 در مصوبه شماره 122 درباره ماده اول قانون اساسی عراق، تفسیری را ارائه کرد. این ماده می‌گوید: جمهوری عراق یک کشور فدرال واحد و مستقل و دارای حاکمیت کامل است و نظام حاکم در آن نیز جمهوری - پارلمانی دموکراتیک است و این قانون اساسی ضامن وحدت کشور است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها