عراق در ردیف دومین خریدار بزرگ گاز ایران قرار گرفت

عراق در ردیف دومین خریدار بزرگ گاز ایران قرار گرفت
شنبه 27 آبان 1396 - 12:34

مدیرعامل شرکت انتقال گاز اعلام کرد: عراق با وارد کردن روزانه حدود 14 میلیون مترمکعب به عنوان دومین خریدار بزرگ گاز ایران پس از ترکیه قرار گرفت.

العالم ـ ایران ـ اقتصادی

واردات گاز عراق از ایران اواخر خردادماه امسال از پایانه نفت شهر آغاز شد و این کشور به عنوان جدیدترین مشتری گاز ایران، تاکنون 1.2 میلیارد مترمکعب گاز از خط لوله صادرات گاز به بغداد دریافت کرده است.
اکنون، عراق با وارد کردن روزانه حدود 14 میلیون مترمکعب به عنوان دومین خریدار بزرگ گاز ایران به شمار می رود و ترکیه با وارد کردن روزانه حدود 30 میلیون مکعب همچنان در جایگاه نخست قرار دارد.
پایگاه خبری وزارت نفت به نقل از مدیرعامل شرکت انتقال گاز اعلام کرده است: اکنون از طریق شبکه موجود ایلام و کرمانشاه، روزانه 14 میلیون مترمکعب گاز برای مصارف نیروگاهی به بغداد صادر می‌شود که افزایش آن بستگی به مصرف گاز داخلی دارد.
به گفته سعید توکلی و بر اساس قرارداد بین ایران و عراق، با تکمیل خط ششم سراسری میزان صادرات از حداقل نفت میلیون مترمکعب گاز شروع می شود و تا 25 میلیون مترمکعب در روز قابلیت افزایش دارد.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز با تشریح جزئیات صادرات گاز به عراق گفت: دو پایانه مرزی در نفت شهر و شلمچه در مناطق عملیاتی هفت و یک، برای صادرات گاز طبیعی به عراق اختصاص یافته‌اند که به این منظور دو رشته خط لوله 48 اینچ منشعب از خط ششم سراسری شامل خط کوهدشت - نفت‌شهر به طول 231 کیلومتر و اهواز -شلمچه به طول 141 کیلومتر طراحی و احداث شده است.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز از آمادگی ایران برای صادرات گاز به بصره خبر داد و اظهار کرد: پایانه شلمچه برای صادرات گاز به بصره در نظر گرفته شده، خط لوله صادراتی اهواز - شلمچه نیز گازدار شده است و به محض آمادگی طرف عراقی صادرات گاز ایران به بصره آغاز می‌شود که همانند قرارداد بغداد قابلیت صادرات تا 25 میلیون مترمکعب در روز وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه میزان افزایش صادرات گاز به عراق به ویژه در ماه‌های سرد سال بستگی به موازنه تولید و مصرف داخلی دارد، اضافه کرد: شرکت ملی گاز ایران همواره به تعهدات خود در قبال صادرات گاز پایبند بوده است.
توکلی ادامه داد: به ازای هر یک درجه کاهش میزان حرارت در منازل و مکان‌های عمومی، برابر یک فاز عسلویه یعنی 20 تا 25 میلیون مترمکعب صرفه جویی انجام می‌شود.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز تاکید کرد: همه ما باید به این نکته دقت کنیم که لازم نیست حرارت منازل و ساختمان‌ها را تا حدممکن بالا ببریم تا از گرمای کافی برخوردار شویم بلکه با استفاده از لباس‌های گرم می‌توانیم میزان مصرف گاز را کاهش دهیم تا به جای سوزاندن بیهوده گاز آن را تبدیل به ارزش افزوده کنیم.
تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت صادرات سالیانه 80 میلیارد مترمکعب گاز وجود دارد. ایران در نظر دارد 50 میلیارد مترمکعب از این میزان را به صادرات به کشورهای همسایه اختصاص دهد.
ترکیه تاکنون بزرگترین خریدار گاز ایران بوده است که روزانه بیش از 30 میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد می کند.
اکنون خط لوله صادرات گاز به بغداد راه اندازی شده است و در صورت راه اندازی خط دوم صادرات گاز ایران به عراق (بصره) این کشور با خرید روزانه حدود 40 میلیون مترمکعب به بزرگ ترین خریدار گاز ایران تبدیل می شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها