ولاوروف پیشنهاد کرد؛

اتحاد مثلث ایران، روسیه و ترکیه برای حل مناقشات جهانی

اتحاد مثلث ایران، روسیه و ترکیه برای حل مناقشات جهانی
چهارشنبه 29 آذر 1396 - 11:40

سفیر ایران در مسکو اعلام کرد که وزیر امور خارجه روسیه با توجه به موفقیت مثلث ایران، روسیه و ترکیه در حل مسایل سوریه، پیشنهاد اتحاد سه کشور را برای حل مسایل و مناقشات جهانی مطرح کرده است.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه در کانال تلگرامی خود خاطرنشان کرد، سرگئی لاوروف طی سخنانی در شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) یادآور شد: سرکوب تروریست ها و کارایی مناطق کاهش تنش در چارچوب روند مذاکرات آستانه، زمینه های لازم را جهت انتقال به مرحله بعدی حل و فصل سیاسی بحران سوریه بر مبنای قطعنامه 2245 شورای امنیت سازمان ملل ایجاد می کند. 
وی خاطرنشان کرد: حل این مسئله به آماده سازی برگزاری کنگره گفت وگوی ملی سوریه در سوچی به ابتکار روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه منجر شد که در دستور کار آن تدوین قانون اساسی جدید، سازماندهی انتخابات عمومی تحت نظارت سازمان ملل، حل و فصل معضلات انسانی، طراحی و تدوین مجموعه برنامه های دراز مدت توانبخشی و بازسازی کشور سوریه قرار گرفته است. 
وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: ما گروه متشکل از "سه کشور" را به مثابه چارچوب همکاری متقابل درخصوص سوریه تشکیل دادیم و با آن امکاناتی که هر یک از سه کشور دارند به موفقیت می رسیم.
وی همچنین یاد آور شد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بارها اعلام کرد که اهداف و منافع این سه کشور صد در صد منطبق نیستند اما بر طبق رویکردهای متنوع هر یک از آنها بر جوانب مختلف اوضاع سوریه، ما قطعا بر همبستگی صد در صد جهت پیروزی بر تروریسم و حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت جمهوری عربی سوریه، تامین هماهنگی بین تمام اقوام و ادیان آن تکیه می کنیم.
لاوروف تصریح کرد: چنین علائق مشترک، فعالیت موثر پیگیرانه را در چارچوب روند آستانه تامین می کند، در این راستا برای اولین بار در تاریخ، روسیه - ایران - ترکیه اجلاس سوچی را برگزار کردند و در این اجلاس ابتکار برگزاری کنگره گفت وگوی ملی سوریه پیشنهاد شد. 
وی ادامه داد: من نمیخواهم پیشگویی کنم، اما معقولانه است که باید از اتحاد سه کشور روسیه، ایران و ترکیه دستگاه ثابت و ساختاری را با دبیرخانه و بروکراسی تاسیس کنیم، به احتمال زیاد هر اتفاقی به موقع خود بوقوع می پیوندد، اما در کل مسائل معاصر جهانی طوریست که نیاز به ائتلاف انعطاف پذیر و نه تشکیلات بروکراسی منجمد، جهت واکنش موثر و عملیاتی به چالشهای معاصر دارند. 
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه با بیان اینکه بریکس نیز سازمان نیست بلکه اتحادیه ای است که بدون هیچ دبیرخانه ای توسعه یافت، افزود: فعالیت های بریکس از طریق کشور رئیس تامین می شود. بلاورس، روسیه، ترکیه و ایران نظیر کشورهای عضو بریکس ابدا در سطح هماهنگی یکسانی قرار ندارند، اما اینهم اتحادیه منجمدی نیست.
گروه بریکس از روسیه، چین، هند، آفریقای جنوبی و برزیل تشکیل یافته است. 
لاوروف در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: بین ما واقعا منافع اقتصادی، انرژی و مالی مشترک وجود دارد و خواهد داشت، زیرا هر سه کشور به دلایل قابل فهمی نمی خواهند به نظام مالی – ارزی جهان معاصر که بواسطه آمریکا کنترل می شود، وابسته باشند.
وزیر امورخارجه روسیه ادامه داد: آنها با کنترل این نظام، تلاش در تهدید بقیه کشورها با وجود وضعیت برتر خود دارند. این اقدام را هیچکس دوست ندارد، همچنین چین. به همین دلیل در روابط اقتصادی بین ما با ترکیه و ایران، تلاش در جستجوی امکان چنین شکلی از محاسبات متقابل را داریم که بر مبنای ارز ملی استوار باشد. در این راستا همکاری در زمینه انرژی نیز مستقل تر از آن شرایطی خواهد شد که از جانب آمریکا تحمیل می شود.
وی تاکید کرد: مسکو، تهران و آنکارا در خصوص مساله مبارزه با تروریسم و حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه درک مشابه و کاملی دارند. اکنون برجام مورد تهدید قرار گرفته است. اگر برجام فسخ شود، پیام غلطی برای کشورهایی خواهد بود که قصد حل و فصل اوضاع پیرامون کره شمالی را دارند و بحران کره شمالی تعمیق خواهد یافت، بدین ترتیب حل و فصل نظامی پیرامون کره شمالی احتمالا به فاجعه خواهد انجامید.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها