مقداد: اگر اتحاد صادقانه سوریه و ایران نبود،‌ این پیروزی‌‌ها نبود

مقداد: اگر اتحاد صادقانه سوریه و ایران نبود،‌ این پیروزی‌‌ها نبود
شنبه 2 دی 1396 - 18:22

معاون وزیر خارجه سوریه ضمن تمجید از نقش روسیه در حمایت از کشورش، اعلام کرد که اکه اگر اتحاد صادقانه و شرافتمندانه ایران و سوریه نبود، پیروزی‌ها و مقاومت کنونی هم شکل نمی‌گرفت.

العالم - سوريه

«فیصل مقداد» معاون وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با شبکه خبری العالم از اتحاد کشورش با ایران و همچنین کمک نیروهای مقاومت مثل حزب‌الله و نقش کشورهایی مانند روسیه در حمایت از دمشق در مبارزه با تروریسم تمجید کرد. 

مسئله اصلی منطقه منازعه اسرائیلی-عربی است

مقدار این گفت‌وگو را با مسئله اصلی منطقه یعنی منازعه رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی آغاز کرد و گفت: آنچه در منطقه در جریان است و بخصوص آنچه در سوریه، با مسئله‌ای اساسی به نام منازعه عربی اسرائیل مرتبط است. سوریه در این حوزه، موضعی پیشگامانه دارد و شاید بتوان گفت تنها کشور عربی است که با مسئله فلسطین هنوز تماس مستقیم دارد و در سطوح مختلف از آن دفاع می‌کند و حتی از آن یک ایدئولوژی نظامی و فرهنگی برای خود ساخته است. 

به گفته معاون وزیر خارجه سوریه، به این دلیل که کشورهای عربی از فلسطین حمایت نمی‌کنند، «فضا آماده تصمیم ترامپ شد و این تصمیم براحتی اتخاذ شد. از یک سو مدتی اعتراض شد تا کسی [از حکام عرب] سرزنش نشود و به این گونه افکار عمومی را فریب دادند و از طرفی دیگر ابعاد واقعی جنگ سوریه پنهان بماند حتی دخالتهای مستقیم اسرائیل در حوادث منطقه. امروز دیگر کسی نیست که نداند که اسرائیل از داعش حمایت مستقیم می‌کند. با گروههایی مانند جبهة النصره [شاخه القاعده در سوریه] تعامل مستقیم دارد تا جایی که خدمات پزشکی و غذایی مستقیم به مسلحین می‌دهد.

این مقام سوری گفت: همه این عناصر اهمیت زمانبندی تصمیم ترامپ علیه قدس را نشان می‌دهد که در ادامه تصمیم‌های قبل بود. آنها از دهه هفتاد [میلادی] تصمیم انتقال سفارت را گرفته بودند اما رؤسای جمهور متوالی آمریکا شرایط را مهیا ندیده بودند... شکی نیست که تصمیم آمریکا همانطور که درباره بیانیه بالفور گفتیم، تصمیمی کسی است که استحقاق ندارد و از طرفی دیگر، کشور با تصمیم و مراسم بنا نمی‌شود. کشورها با مبارزه و اراده مردم بنا می‌شود و من مطمئنم که رژیم نژادپرست صهیونیستی این مؤلفه‌ها را ندارد. 

برخی سران عرب برای سقوط سوریه ساعت‌شماری می‌کردند

مقداد در خصوص بحران کشورش نیز با بیان اینکه «سوریه جنایتی مرتکب نشد که بخواهند اینطور مجازاتش کنند و غربی‌ها و مزدورانش بیایند دهها هزار سوری را بکشند و زیرساختهای کشور را نابود کند»، گفت: سوری‌ها اکنون در حال کسب موفقیت‌های متعدد هستند. روزی، می‌گفتند که سوریه طی یک هفته، ده روز، دو هفته... به زانو در می‌آید، حتی در برخی اوقات، ساعت شماری می‌کردند. من می‌دانم در سطح سران کشورها چه کسانی این کار را می‌کردند. اما ما ایستادیم و ایستادیم و ایستادیم تا سالها سپری شد و الان سال هفتم نیز دارد تمام می‌شود. 

مقداد گفت: سوریه به لطف متحدان و دوستانش بخصوص مقاومت ملی لبنان و به شکل دقیق‌تر، حزب‌الله ایستاده است. تروریسم اگر در سوریه موفق شود، در لبنان هم موفق خواهد شد و این نزدیک بود رخ دهد اگر نقش قاطعانه و همکاری تنگاتنگ نیروهای ملی لبنان که در حزب‌الله و ارتش عربی سوریه متبلور شد، رخ نمی‌داد. ما این پیروزی‌ها را به دست نمی‌آوردیم و مقاومت نمی‌کردیم اگر ائتلاف صادقانه و شرافتمندانه سوریه و جمهوری اسلامی ایران نبود؛ ائتلافی که هیچ یک از کشورهای عربی با طرفی خارجی برقرار نکرده‌اند. باید بگوییم که نقش حمایت‌کننده روسیه نیز نقشی متمایز داشت چرا که روسیه بی‌حدومرز کمک کرد سوریه و همه متحدان دیگر را حتی شهید داد و امکانات مالی و اقتصادی تا سوریه رو به روز موفق‌تر و پایدارتر شود. 

این مقام وزارت خارجه سوریه، اسرائیل را در پشت طرح‌های اصلی در منطقه دانست که کشورهایی مثل عربستان و مانند آن، آن را اجرا می کنند و میلیاردها دلار هزینه می‌کنند تا آخرین قلعه پایداری [در دنیای عربی] در منطقه یعنی سوریه که با انقلاب اسلامی ایران متحد است و دوست روسیه و حزب‌الله است سقوط کند اما آنها ناتوانند... . 

مقداد در پایان اشاره کرد که هنوز مناطق آلوده به تروریست‌ها وجود دارد و ارتش در حال پاکسازی آن است... «ما ایستاده‌ایم و اعلام می‌کنم که اسرائیل تاوان تجاوزگری‌های خود را خواهد داد». 

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها