رایزنی لاوروف با رئیس هیات مخالفان سوریه درباره کنفرانس سوچی

رایزنی لاوروف با رئیس هیات مخالفان سوریه درباره کنفرانس سوچی
سه شنبه 3 بهمن 1396 - 12:55

وزیر خارجه روسیه بر حمایت مسکو از تلاش‌ها در حل سیاسی بحران سوریه با استناد به قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت تاکید کرد.

العالم-سوریه

به گزارش  شبکه خبری روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در دیدار با نصر حریری، رئیس هیات مذاکره کنندگان مخالفان سوریه در مسکو گفت: باید مذاکرات مستقیم به آغاز مقدمه‌چینی برای انتخابات با استناد به قطعنامه شورای امنیت بینجامد. هدف نشست سوچی حمایت از روند مذاکرات در ژنو با مشارکت تمامی گروه‌های مردم سوریه است.

نصر حریری نیز نقش روسیه در حال و فصل بحران سوریه را ستود و تأکید کرد که تصمیم مخالفان درباره مشارکت در نشست سوچی بعد از شنیدن پیشنهادات و مناقشه با تمامی شرکا اتخاذ خواهد شد.

حریری تأکید کرد که مخالفان هرگز در مذاکرات سوریه کارشکنی نخواهند کرد. بیانیه‌هایی که در مخالفت با سوچی صادر می‌شود نتیجه ابهام در ژنو است.

رودی عثمان، نماینده کردها در روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که کردها دعوتنامه‌ای برای حضور در نشست سوچی دریافت نکرده‌اند. لاوروف روز دوشنبه بر لزوم مشارکت کردها در روند حل و فصل بحران تأکید کرد و گفت که نمایندگان کردها در لیست مدعوین هستند. اما برخلاف تأکیدات روسیه عثمان تأکید کرد: ما نمی‌دانیم چه کسی به سوچی دعوت شده است اما مطمئنا ما دعوتنامه دریافت نکرده‌ایم و حضور نخواهیم یافت.

وی افزود: کردها ابتدا از نامگذاری نشست سوچی به "نشست مردمی سوریه" استقبال کردند اما بعد از اعتراض روسیه نام این نشست تغییر یافت و ما الآن در جنگ هستیم و ترکیه دیگر ضامن نیست و امکان ندارد با نمایندگانش سر یک میز بنشینیم.

قرار است نشست سوچی روزهای ۲۹ و ۳۰ ژانویه جاری برگزار شود.

ایسنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها