وزیر امور خارجه پاکستان:

برقراری امنیت در افغانستان در گرو همکاری «کابل» با «اسلام آباد» است

برقراری امنیت در افغانستان در گرو همکاری «کابل» با «اسلام آباد» است
دوشنبه 16 بهمن 1396 - 11:29

وزیر امور خارجه پاکستان گفت: آمریکا و ناتو در برقراری امنیت در افغانستان شکست خورده‌اند و تنها راه باقی مانده برای امنیت این کشور همکاری کابل با «اسلام آباد» است.

العالم- آسیا 

«خواجه محمد آصف» وزیر امور خارجه پاکستان گفت: امنیت پاکستان و افغانستان در گرو همکاری دو جانبه و درک متقابل است اما برخی عناصر در داخل افغانستان خواهان صلح نیستند.

وی افزود: برخی عناصر در دولت افغانستان خواهان صلح و ثبات نیستند و با کارشکنی در مذاکرات این کشور با پاکستان تلاش‌های دو جانبه را به چالش می‌کشند این در حالی است که آمریکا اقدام موثری در این زمینه انجام نمی‌دهد.

آصف تأکید کرد: تروریست‌ها هیچ پناه‌گاه امنی در پاکستان ندارند بنابراین ممکن نیست عملیات تروریستی در این کشور طراحی شود.

وی افزود: بیش از 70 درصد افغانستان در اختیار طالبان قرار دارد به همین دلیل دولت این کشور نمی‌تواندداعش و طالبان را مهار کند.

وزیر امور خارجه پاکستان تأکید کرد: بارها از دولت کابل تقاضا کرده‌ایم برای بازگشت مهاجران افغانستانی به کشورشان وارد عمل شود و در مدیریت مرز مشترک همچنین ایجاد موانع مرزی همکاری کند.

وی افزود: تا زمانی که پاکستان و افغانستان همکاری مستقیم نداشته باشند امنیت در منطقه برقرار نخواهد شد.

آصف اظهار داشت: آمریکا و ناتو در برقراری امنیت افغانستان شکست خورده‌اند بنابراین باید اسلام‌آباد و کابل در این زمینه وارد عمل شوند.

آصف بیان کرد: امنیت دوطرفه با مذاکرات و تلاش دو کشور امکان پذیر است.

وی افزود:ما خواستار حفاظت بیشتر در مرزهای دو کشور هستیم ولی افغانستان در برگزاری این مذاکرات و رسیدن به راه حل مناسب مانع تراشی می کند.

این سخنان وزیر خارجی پاکستان در حالی منتشر می‌شود که مقامات پاکستان و افغانستان در نشستی که در کابل برگزار شد برای ادامه مذاکرات برای حل اختلافات فیمابین به توافق رسیدند.

در این دور از مذاکرات «تهمینه جنجوعه» معاون وزیر امور خارجه به نمایندگی از پاکستان و حکمت خلیل کرزی معاون وزیر امور خارجه افغانستان به نمایندگی از این کشور شرکت کردند.

قبل از این از حملات تروریستی اخیر در کابل هیأتی از مقام‌های امنیتی افغانستان برای گفت و گو با مقامات پاکستان به اسلام‌آباد سفر کردند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها