مصاحبه کی روش با AFC؛ بازی با یمن «فینال» ایران در جام ملت ها است/ تهران گزینه محتمل فتح عنوان قهرمانی فوتبال آسیا

مصاحبه کی روش با AFC؛ بازی با یمن «فینال» ایران در جام ملت ها است/ تهران گزینه محتمل فتح عنوان قهرمانی فوتبال آسیا
دوشنبه 10 دی 1397 - 11:51

«کارلوس کی روش» سرمربی تیم ملی ایران در مصاحبه با تارنمای رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی) گفت: فینال جام ملت های آسیا برای ایران بازی مقابل یمن است و تمام تمرکزمان را روی این بازی معطوف خواهیم کرد.

العالم ـ ایران ـ ورزشی

سایت ای اف سی روز دوشنبه نوشت: «کارلوس کی روش» سرمربی پرآوازه پرتغالی با در دست داشتن مسئولیت هدایت یکی از محتمل ترین گزینه های قهرمانی جام ملت های 2019 آسیا، تیمش را با هدف پایان دادن به حسرت 43 ساله فتح معتبرترین جام قاره کهن، راهی امارات متحده عربی کرده است، به شاگردانش آموزش داده که در لحظه، تنها روی یک بازی تمرکز کنند.
مرد شماره یک نیمکت تیم ملی ایران سکان هدایت تیمی را بر عهده دارد که به شدت بر ستون فقرات کاروان اعزامی ایران به جام جهانی 2018 روسیه تکیه دارد؛ جایی که 18 ملی پوش ایرانی، مراکش، پرتغال و اسپانیا را مبهوت هنرنمایی خود کردند.
با این حال، اگرچه قدرت خط دفاعی و مجموعه تیمی جوخه تحت هدایت کی روش، ایرانی ها را به عنوان یکی از گزینه های محتمل فتح عنوان قهرمانی معرفی کرده است اما سرمربی اسبق تیم رئال مادرید اسپانیا مدعی است که او تنها بر بازی افتتاحیه مقابل یمن که روز هفتم ژانویه در ابوظبی برگزار می شود، تمرکز دارد.
مرد پرتغالی و کهنه کارِ نیمکت یکی از پرافتخارترین های آسیا در این باره اظهار داشت: بازی با یمن، نخستین بازی ما است و در اولین بازی هیچ تیم ضعیفی وجود ندارد؛ همه تیم ها به یک اندازه امید دارند و چالش تورنمنت از نخستین بازی شکل می گیرد.
وی ادامه داد: در این نوع رقابت ها بازی اول همیشه سخت ترین بازی است چرا که در یک رقابت فشرده و کوتاه و در عرض سه بازی، تیم برنده صاحب همه چیز می شود و تیمی که می بازد تقریبا هیچ بهره ای نخواهد برد؛ بنابراین باید در این بازی پیروز شویم، مثل همیشه این دیدار حیاتی است.
تیم ملی ایران به عنوان برترین تیم قاره آسیا عازم امارات متحده عربی می شود و در سوی دیگر یمن در حالی پا به ابوظبی خواهد گذاشت که رتبه 26 آسیا و 135 رنکینگ فیفا را در اختیار دارد اما کی روش کاملا نسبت به تهدید تیم تحت هدایت «ژان کوشیان» اِسلُواکیایی هوشیار بوده و می داند که شاگردانش می بایست روی مسئولیتی که در لحظه به آنان واگذار شده، تمرکز کنند.
سرمربی اسبق تیم رئال مادرید افزود: پس از بررسی نتایج تیم های زیر 17 سال و زیر 20 سال ایران در رقابت های مختلف، به این نتیجه رسیدم که ایران تاکنون در هیچ بازی رسمی موفق به شکست یمن نشده است؛ در واقع منطقی پشت این موضوع است: یمن ممکن است به تساوی یا باخت تن دهد اما بی شک شکست دادن آن ها کار سختی است.
کی روش در ادامه تاکید کرد: زمانی که بازی با یمن آغاز شود می بایست از بند تمام دغدغه های پیرامون تیم رها شده و روی بازی خودمان متمرکز شویم؛ در واقع همه چیز در درجه اول به 11 بازیکنی که در ترکیب اصلی به میدان می روند سپس به کادر فنی و به طور کلی به مجموعه تیم بستگی دارد.
وی ادامه داد: نمی توانیم جام ملت ها را در حالی آغاز کنیم که حواسمان جای دیگری است؛ پای 90 دقیقه بازی برای مردم، شادی و غرو ملت ایران در میان است.
ایرانی ها پس از فتح سومین و آخرین عنوان قهرمانی خود در جام ملت های آسیا در سال 1976 هرگز موفق به بالا بردن جام نشده اند اما این تیم همچنان یکی از قدرتمندترین تیم های آسیا است و کی روش پس از حضور روی نیمکت این تیم برای دو دوره متوالی در جام جهانی (2014 و 2018) حالا در جام ملت ها وظیفه دشواری را پیش روی خود می بیند.
با این حال، با وجود جایگاه انکارناپذیر تیم ملی ایران به عنوان یکی از برترین تیم های قاره کهن، سرمربی پرتغالی همچنان به بازیکنانش در مورد غرور و پیامدهای ناشی از آن هشدار می دهد.
مرد 65 ساله نیمکت ایران در این باره تصریح کرد: البته تیم ملی ایران از جنبه های گوناگون از جمله نوع نگاه، سازماندهی و انسجام پیشرفت قابل توجهی کرده و آن ها در آسیا شناخته شده اند اما بزرگ ترین اشتباه این است که فکر کنیم رقم زدن لحظاتی خوب برای مردم کافی است و کارمان تمام شده است.
وی ادامه داد: فکر کردن به این موضوع که سایر رقیبان در خانه می نشینند و ما را تماشا می کنند، تصور غلطی است چرا که قطر، امارات و عربستان سعودی به سختی در حال تلاش کردن هستند؛ آن ها سخت تر تلاش می کنند چرا که پیشرفت ایران را دیده اند و نهایت تلاششان را می کنند تا از ایران سبقت بگیرند؛ این موضوع در مورد فلسطین، ویتنام و همه تیم ها صادق است. مردم تصور می کنند این تورنمنت آسان است اما ویتنام در سال های اخیر پیشرفت زیادی کرده و در حال حاضر در فرم خوبی قرار دارد چرا که آن ها به تازگی یکی از مهم ترین رقابت های جنوب شرق آسیا را فتح کرده اند.
دستیار اسبق «سر الکس فرگوسن» سرمربی افسانه ای منچستریونایتد تاکید کرد: نمی توانیم با این تصور که کار راحتی در امارات داریم، پیش برویم؛ در واقع این تورنمنت برخلاف تصور مردم، تورنمنت سختی است؛ به عبارت دیگر افرادی که چنین تصوری می کنند سعی دارند تا امیدهای ما را در معرض خطر قرار دهند اما ما فروتنانه به تمام رقیبان احترام می گذاریم و نهایت تلاش خود را انجام می دهیم.
به گزارش ایرنا کی روش در ادامه گفت وگو با سایت ای اف سی، با به خاطر داشتن این موضوع که در حال حاضر یمن تنها نقطه تمرکز او و تیمش خواهد بود، گفت: در این نوع تورنمنت ها، در صورتیکه در زمان حال پیروز نشویم هیچ فردایی وجود نخواهد داشت؛ به عبارت بهتر فینال جام ملت های آسیا برای ایران بازی مقابل یمن است و من به هیچ موضوع دیگری فکر نخواهم کرد.
و زمانی که بازی مقابل یمن به پایان برسد نوبت ویتنام و عراق می رسد؛ در حال حاضر دوست دارم چنین تفکر و ذهنیتی را در تیمم پرورش دهم و تمام انرژی خود را در 90 دقیقه بازی مقابل یمن آزاد کنیم، باقی موضوعات هیچ ارتباطی به ما ندارد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها