هشدار سازمان ملل درباره وقوع بحران جدید برای مسلمانان روهینگیا

هشدار سازمان ملل درباره وقوع بحران جدید برای مسلمانان روهینگیا
دوشنبه 20 اسفند 1397 - 18:28

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل نسبت به تبعات منفی طرح دولت بنگلادش برای انتقال آوارگان روهینگیا به یک جزیره دور افتاده هشدار داد.

العالم - آسیا

به گزارش رویترز، "یانگهی لی" گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در میانمار امروز دوشنبه نگرانی عمیق خود را نسبت به تصمیم دولت بنگلادش برای انتقال بیش از 23 هزار آواره روهینگیا به یک جزیره دور افتاده در ماه آوریل اعلام کرد.

وی در این باره گفت: انتقال آوارگان روهینگیا به این جزیره دور افتاده میتواند موجب وقوع بحران تازه ای شود.

دولت بنگلادش اعلام کرده است که انتقال آوارگان روهینگیا به این جزیره موجب کاهش ازدحام جمعیت در اردوگاه های واقع در منطقه کاکس بازار در مرز این کشور با میانمار خواهد شد.

حدود 730 هزار آواره روهینگیا در اردوگاه های واقع در کاکس بازار در شرایط سختی اسکان یافته اند.

سازمان ملل اعلام کرده است اقلیت مسلمان روهینگیا از قتل عام و آزار و اذیت و تجاوز در جریان سرکوب ارتش میانمار از اوت 2017 میلادی تاکنون به سوی مرز بنگلادش گریخته اند.

برخی گروه های امدادی نیز از طرح دولت بنگلادش برای انتقال آوارگان روهینگیا به این جزیره به شدت انتقاد کرده اند. این جزیره به شدت در برابر سیل و طوفانهای موسمی آسیب پذیر است و نمی تواند مکان مناسبی برای زندگی هزاران آواره روهینگیا باشد.

یانگهی لی که در ماه ژانویه از این جزیره دیدن کرده است، گفت: حتی پس از بازدید از این جزیره، مسائل زیادی برای من حل نشده و ناشناخته باقی مانده است. مهمترین سئوال و ابهام این است که آیا این جزیره واقعا جای مناسبی برای اسکان آوارگان روهینگیا است.

دولت داکا هنوز هیچ گونه واکنشی به این انتقادات نشان نداده است. یانگهی لی افزود: از نوامبر 2017 میلادی تاکنون بیش از 10 هزار مسلمان روهینگیا خانه و کاشانه های خود در استان راخین میانمار را به علت خشونت و فقدان کمک های انسان دوستانه ترک کرده اند.

وی از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا پرونده های مربوط به کشتارها و قتل عام های گسترده در میانمار را به دادگاه بین المللی کیفری ارجاع دهد و از دولت میانمار نیز خواسته است تا صلاحیت این دادگاه را بپذیرد.

ولی نماینده میانمار در سازمان ملل با این درخواست مخالفت کرده و گفته است که دادگاه بین المللی کیفری لاهه صلاحیت لازم برای رسیدگی به این پرونده را ندارد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها