دریادار خانزادی: ایران و روسیه بزودی رزمایش برگزار می‌کنند

دریادار خانزادی: ایران و روسیه بزودی رزمایش برگزار می‌کنند
دوشنبه 14 مرداد 1398 - 08:44

دریادار خانزادی که در حال حاضر در روسیه به سر می‌برد، گفت که بر اساس توافقات میان ایران و روسیه بزودی در خلیج فارس رزمایش برگزار می‌کنند.

العالم-ایران

دریادار حسین خانزادی که به روسیه سفر کرده است امروز دوشنبه افزود: در خصوص برگزاری رزمایش نیرو‌های دریایی دو کشور در منطقه اقیانوس هند به توافق رسیده ایم و امیدواریم تا پایان امسال این رزمایش برگزار شود.

وی ادامه داد: بزودی جلسات هماهنگی و طرح ریزی این رزمایش آغاز خواهد شد و پیش بینی می‌شود رزمایش مشترک ایران و روسیه در اقیانویس هند بزودی برگزار شود.

فرمانده نیروی دریای ارتش که به نمایندگی از ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران در مراسم روز نیروی دریایی روسیه در سنپترزبورگ شرکت کرده است، افزود: وقتی از اقیانوس هند صحبت می‌کنیم شاید بخش مهم و قابل توجه آن منطقه شمال اقیانوس هند باشد که به دریای مکران، تنگه هرمز و همینطور خلیج فارس متصل می‌شود.

امضا توافقنامه برای گسترش همکاری‌های نظامی میان تهران و مسکو

دریادار خانزادی در تشریح دستاورد‌های سفر خود به روسیه اعلام کرد: به نمایندگی از نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران، موافقتنامه‌ای میان ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران و وزارت دفاع روسیه امضا شد.

وی در توضیح این موافقتنامه گفت: بند‌هایی از این توافقنامه دارای طبقه بندی است، اما در مجموع هدف از امضای آن، توسعه همکاری‌های نظامی میان دو کشور است و قطعا بخش اعظمی از آن شامل نیرو‌های دریایی دو کشور می‌شود و می‌توان گفت برای نخستین بار است که چنین توافقی بین دو کشور صورت می‌گیرد و نقطه عطفی در همکاری‌های نظامی تهران و مسکو به حساب می‌آید.

گسترش همکاری‌های نظامی در دریای خزر

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات فشرده در ارتباط با توسعه تعاملات دفاعی و همکاری‌های نظامی در منطقه دریای خزر نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این مذاکرات در چارچوب اجلاس فرماندهان نیرو‌های دریای خزر و موافقتنامه‌ای است که بین ما پیشتر امضا شده و در حال تکمیل است.

وی گفت: بخش دیگری از مذاکرات ما با طرف روس، دارای افق‌های کوتاه، میان و بلند مدت است که با هدف گسترش همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه در همه بخش‌های نیرو‌های مسلح دو کشور دنبال می‌شود.

جانشین نیروی دریایی روسیه به ایران می‌رود

دریادار خانزدای با اشاره به برگزاری مسابقات ارتش‌های جهان در روسیه و شرکت تعدادی از زبده‌ترین نیرو‌های دریایی ایران در مسکو وهمچنین میزبانی برخی از رشته‌های این مسابقات در ایران اعلام کرد: قسمت دیگری از مذاکرات درخصوص مسابقات ارتش‌های جهان بود که به ابتکار نیرو‌های مسلح روسیه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: میزبانی برخی رشته‌ها از جمله غواصی درعمق با ایران است که بزودی در جزیره کیش برگزار خواهد شد و جانشین نیروی دریایی روسیه برای شرکت در مراسم افتتاحیه آن راهی ایران خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در خصوص مسابقات ارتش‌های جهان نیز گفت: مسابقات در رشته‌های مختلف نظامی برگزار می‌شود و نیرو‌های مسلح ایران شامل نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی دریای ارتش و ناجا در بخش‌هایی از آن شرکت دارند.

وی افزود: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سه رشته حضور فعال دارد و نیرو‌های زبده ما در مسابقه غواصی در عمق، جام دریا و رشته‌ای هم برای نشان دادن مهارت نیرو‌های عملاتی ویژه و تکاوران در خشکی، توانایی‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

برگزاری رزمایش مشترک دیگری در اقیانوس هند

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه به مذاکرات خود با همتای فیلیپینی در سفر به روسیه اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه ریاست دوره‌ای اجلاس فرماندهان نظامی نیرو‌های دریایی اقیانوس آرام بزودی به فیلیپین می‌رسد و از آنجا که ریاست دوره‌ای اجلاس فرماندهان نظامی نیرو‌های دریایی اقیانوس هند هم اکنون برعهده ایران است، مذاکرات ثمربخشی را با طرف فیلیپینی داشتیم.

وی ادامه داد: چرا که دو طرف می‌توانند با گسترش همکاری، ارتباط خوبی بین نیرو‌های دریایی در اقیانوس هند و آرام ایجاد کنند.

رئیس دوره‌ای اجلاس فرماندهان نظامی نیرو‌های دریایی اقیانوس هند افزود: ایران در تدارک برگزاری رزمایش نیرو‌های دریایی اقیانوس هند است که برنامه ریزی درباره آن جریان دارد و ما امیدواریم پس از رزمایش مشترک ایران و روسیه، این رزمایش مشترک را برگزار کنیم.

گفتنی است، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شامگاه شنبه در صدر هیاتی بلند پایه نظامی، با استقبال تنی چند از مقامات نظامی روسیه وارد شهر سن پترزبورگ شد.

دریادار خانزادی دیروز در مراسم روز نیروی دریایی روسیه در شهر سن پترزبورگ که با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برگزار شد شرکت کرد و ضمن بازدید از رژه ناوگان دریایی روسیه، از چندین ناو روسی بازدید و با نظامیان روسیه گفتگو کرد.

دیدار با همتای روس از دیگر برنامه‌های فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سفر به روسیه بود ضمن اینکه دریادار خانزادی با همتایان خود از کشور‌های جمهوری آذربایجان، برونئی، سریلانکا و فیلیپین نیز دیدار و تبادل نظر کرد. فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران فردا سه شنبه روسیه را به مقصد ایران ترک می‌کند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها