آخرین اخبار ماجرای شیوع ایدز در لردگان/ از قول های فرماندار برای پیگیری موضوع تا ورود دستگاه قضا به ماجرا

آخرین اخبار ماجرای شیوع ایدز در لردگان/ از قول های فرماندار برای پیگیری موضوع تا ورود دستگاه قضا به ماجرا
پنج‌شنبه 11 مهر 1398 - 08:33

شیوع ایدز در بین مردم یک روستا در چهارمحال و بختیاری سه روز است که خبر ساز شده، می گویند یکی از بهیاران یک مرکز بهداشت برای انجام آزمایشات از مردم این روستا به جای اینکه برای هر فرد از یک سرنگ استفاده کند از سرنگ مشترک استفاده می‌کرده که حالا به گفته مدیرکل دادگستری چهارمحال و بختیاری این فرد بازداشت شده است.

العالم ـ ایران ـ علمی

عصر دوشنبه هشتم مهرماه جاری اولین زمزمه‌های شیوع ویروس ایدز در روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان بین مردم مطرح شد.

تعدادی از مردم این روستا صبح چهارشنبه مقابل خانه بهداشت تجمع کردند و از مسؤولان بهداشتی خواستار پیگیری موضوع و پاسخگویی در این خصوص شدند و به گفته یکی از منابع محلی چون مردم پاسخ مناسبی دریافت نکردند با عصبانیت بیشتری تصمیم به تجمع مقابل فرمانداری لردگان گرفتند.

ساعتی بعد مردم با حضور در مقابل فرمانداری لردگان اعتراض خود را نسبت به اپیدمی شدن این بیماری ابراز کردند که این تجمع با پادرمیانی فرماندار تازه نفس این شهرستان که کمتر از دو هفته است کار خود را آغاز کرده خاتمه پیدا کرد.

با خاطیان احتمالی برخورد قاطع می‌شود

ملک‌محمد قربانپور که به صورت تلویحی این خبر را تایید کرد، گفت: من تمام ظرفیت فرمانداری را برای کمک به کسانی که گرفتار این بیماری شدند به کار خواهم بست و در صورت لزوم دفتر کار خودم را هم به روستای چنارمحمودی منتقل خواهم کرد.

فرماندار شهرستان لردگان ادامه داد: بنده طی 10 روز گذشته به صورت مستمر این موضوع را در دستور کار قرار دادم و پیگیری کردم و اکنون هم به مردم قول می‌دهم دستگاه‌های قضایی و امنیتی با هوشیاری تمام این موضوع را پیگیری و با خاطیان احتمالی برخورد قاطع خواهند کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی که تا بعداز ظهر امروز از ممنوعیتش برای اظهارنظر در این خصوص سخن می‌گفت، با صدور اطلاعیه‌ای ضمن دعوت مردم به آرامش گفت: در پی کشف چند مورد بیمار مبتلا به ویروس HIV تعدادی از افراد مبتلا شناسایی و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند و اقدامات و آزمایش‌های تکمیلی در جهت شناسایی علل و موارد جدید و درمان بیماران در حال انجام است.

بررسی علل شیوع بیماری

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در این راستا تعدادی از افراد مبتلا شناسایی و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند و اقدامات و آزمایشات تکمیلی در جهت شناسایی علل و موارد جدید و درمان بیماران در حال انجام است.

وی با بیان اینکه، از حدود یک ماه قبل در پی کشف چند مورد بیمار مبتلا به ویروس HIV در یکی از روستاهای چهارمحال و بختیاری تیم‌های بهداشت و درمان تخصصی و مشاوره در معاونت بهداشتی دانشگاه تشکیل و با هماهنگی کامل با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولین استانی اقدامات علمی و تخصصی در جهت شناسایی، درمان و پیشگیری از اشاعه بیماری شروع شد و کماکان ادامه دارد.

وزارت بهداشت: آلودگی از طریق سرنگ و آزمایش قندخون صحت ندارد

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با شبکه خبر گفته که یک ماه قبل گزارشاتی مبنی بر گرفتار شدن برخی از افراد این روستا رسیده که در پی این خبر تیم وزارت بهداشت در منطقه حاضر شد و غربالگری را آغاز کرد و مشخص شد تعداد محدودی از افراد این روستا به ویروس ایدز آلوده شده اند و افراد هم در خصوص نحوه آلوده شدنشان توجیه شدند.

وی با تکذیب برخی اخبار فضای مجازی در این خصوص گفت: برخی اخبار مانند آلوده شدن با تزریق سرنگ و آزمایشات قندخون به هیچ وجه صحت ندارد.

این مسؤول تاکید کرد: غربالگری در منطقه ادامه دارد و آمار افراد مبتلا بسیار کمتر از مقداری است که در فضای مجازی مطرح شده است و تعداد نهایی بعد از اتمام غربالگری اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مسؤولان درمانی باید پاسخگو باشند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه موضوع به هیچ عنوان امنیتی نیست، تاکید کرد: مسؤولان باید ضمن بررسی دقیق علل شیوع بیماری در خصوص اقدامات خود در این رابطه پاسخگو باشند.

بازداشت بهیار مرکز بهداشت

مدیرکل دادگستری چهارمحال و بختیاری با اعلام خبر دستگیری بهیار مرکز بهداشت روستای چنارمحمودی گفته که برخی ادعا دارند یکی از بهیارانی که در یکی از مراکز بهداشت کار می‌کرده است در زمانی که برای انجام آزمایشات از آن‌ها خون می‌گرفته به جای اینکه برای هر فرد از یک سرنگ استفاده کند از سرنگ مشترک استفاده می‌کرده است که در حال حاضر فرد مذکور در بازداشت به سر می‌برد.

بنابر اعلام بهرامی، در این خصوص پرونده قضایی تشکیل شده و دستگاه قضایی با پیگیری‌های خاص و فوری خود موضوع را مورد بررسی قرار داده است و سایر مسؤولان نیز در حال پیگیری موضوع جهت کشف منشاء موضوع هستند.

رسانه‌ها با اخبار جعلی آرامش مردم را بهم نزنند

امام جمعه لردگان نیز به این موضوع واکنش نشان داده و گفته که موضوعاتی که در خصوص شیوع ایدز در فضای مجازی مطرح می‌شوند به طور کامل صحت ندارد و رسانه‌ها با انتشار آمار جعلی، آرامش مردم را تحت تاثیر قرار ندهند.

26 نفر تاکنون آلوده شده اند

به گزارش فارس در همین حال، قربانی عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز با اعلام اینکه 26 نفر از مردم این روستا آلوده به ویروس ایدز شده اند، گفته، به طور قاطع اعلام می‌کنم که از طریق انجام آزمایش و تست قندخون این انتقال بیماری صورت نگرفته است.

این نماینده مجلس تاکید کرده که این روستا حدود یک هزار و 800 نفر جمعیت دارد که متاسفانه 240 نفر آنان معتاد و 20 نفر نیز معتاد تزریقی هستند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها