ترامپ هنوز با ماندن نظامیان آمریکایی در سوریه موافقت نکرده است

 ترامپ هنوز با ماندن نظامیان آمریکایی در سوریه موافقت نکرده است
سه شنبه 30 مهر 1398 - 22:09

وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفت که رئیس جمهور این کشور هنوز با طرح حضور تعدادی از نیروهای آمریکایی در سوریه برای حمایت از میادین نفتی موافقت نکرده است.

العالم - آمریکا

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه گفت که به نیروهای آمریکایی دستور داده شده تا شمال سوریه را ترک کرده و به صورت موقت و پیش از آنکه به آمریکا بازگردند به عراق بروند و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا نیز هنور درباره طرح باقی ماندن تعدادی نیروی آمریکایی در سوریه برای حمایت از میدان‌های نفتی موافقت نکرده است.

وی که با سی‌ان‌ان مصاحبه می‌کرد، گفت: «ما در حال اجرای مرحله عقب نشینی حساب شده از شمال سوریه هستیم. ما موقتا این نیروها را در عراق جای می‌دهیم تا پس از آن نیروهایمان را به خانه بازگردانیم و این تنها یک بخش از یک مرحله ادامه دار است اما در نهایت این نیروها به خانه خواهند آمد.»

فرمانده عملیات مشترک عراق نیز روز سه‌شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای آمریکایی که از سوریه خارج شده‌اند ممکن است وارد بخش کُردنشین عراق شده و سپس این کشور را ترک کنند اما آنها مجوز باقی ماندن در عراق را ندارند.

روز دوشنبه وزیر دفاع آمریکا خبر داد که بخشی از نیروهای آمریکایی به طور موقت در سوریه باقی خواهند ماند تا از میدان‌های نفتی در سوریه حمایت کرده تا پنتاگون به ادامه خارج کردن نیروهای خود بپردازد.

اسپر در ادامه مصاحبه با سی‌ان‌ان که در عربستان انجام می‌شد، گفت: «در حال حاضر، رئیس جمهور مجوز باقی ماندن برخی از نیروها در بخش جنوبی سوریه را داده است و ممکن است که نیروهای بیشتری را در سوریه باقی بگذاریم تا این اطمینان حاصل شود که داعش و دیگران دسترسی به میدان‌های کلیدی نفتی در بخش میانی سوریه را نداشته باشند و رئیس جمهور هنوز درباره این موضوع موافقت نکرده است.»

وزیر دفاع آمریکا درباره حمله ترکیه به شمال سوریه برای عقب راندن شبه نظامیان کُرد از مناطق مرزی نیز گفت که ترکیه همپیمان آمریکا در ناتو بوده و قطعا با عضو ناتو جنگ نخواهیم کرد و به دلیل حمایت از کُردها علیه ترکیه جنگ نخواهیم کرد.

در حالی که ترامپ دو هفته پیش گفت تصمیم گرفته نیروهای نظامی آمریکا را به کلی از شمال سوریه خارج کند، روزنامه «نیویورک‌تایمز» چند روز پیش به نقل از منابع مطلع گزارش داد که واشنگتن حالا تصمیم گرفته نزدیک به ۲۰۰ نیروی نظامی را در این منطقه نگه دارد. مقام‌های آمریکایی در مورد دلیل این تغییر نظر صحبتی نکرده‌اند، اما به نظر می‌رسد آنطور که «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه گفته، توافقی برای تصاحب میادین نفتی شمال سوریه میان واشنگتن و شبه نظامیان کُرد صورت گرفته باشد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها