رایزنی تلفنی السیسی و ترامپ درباره اختلافات مصر و اتیوپی

رایزنی تلفنی السیسی و ترامپ درباره اختلافات مصر و اتیوپی
سه شنبه 14 آبان 1398 - 14:40

کاخ سفید اعلام کرد، رؤسای جمهور آمریکا و مصر درباره تنش‌ها بین این کشور آفریقایی با اتیوپی بر سر احداث سد «النهضه» بر روی رود نیل تلفنی گفت‌و‌گو کردند.

العالم- مصر

در آستانه نشست هیأت‌های سه کشور مصر، اتیوپی و سودان در آمریکا برای گفت‌و‌گو درباره مناقشه بر سر احداث سد النهضه بر روی رود نیل، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر در یک تماس تلفنی درباره این مناقشه و دیگر موضوعات دوجانبه رایزنی کردند.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، رئیس‌جمهور آمریکا در این رایزنی تلفنی حمایت خود را از مذاکرات بین مصر، اتیوپی و سودان بر سر مناقشه درباره احداث سد النهضه اعلام کرد.

«جاد دیر» سخنگوی کاخ سفید در یک بیانیه درباره رایزنی تلفنی روسای جمهور آمریکا و مصر گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ حمایت خود را مذاکرات جاری مصر، اتیوپی و سودان برای دستیابی به یک توافقنامه همکاری درباره سد النهضه اتیوپی اعلام کرد».

پیشتر «سامح شکری» وزیر خارجه مصر در سخنانی در پارلمان عربی که با موضوع بررسی «امنیت آبی در جهان عرب» در قاهره برگزار شده بود، گفت که مصر از «فقر آبی شدید» رنج می‌برد.

شکری از دعوت دولت آمریکا برای تشکیل نشست چهارگانه با حضور مصر، سودان و اتیوپی در ششم نوامبر آتی استقبال و ابراز امیدواری کرد که این نشست منجر به توافق قانونی الزام‌آور که حقوق تمامی طرف‌ها به خصوص مصر را تأمین کند، شود.

وزیر خارجه مصر تأکید کرد که پرونده سد النهضه، در صدر اولویت‌های تمامی ارگان‌های این کشور قرار دارد و یک مسأله موجودیتی برای مردم مصر محسوب می‌شود.

فارس

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها