تاکید آنکارا بر حل اختلافات با واشنگتن از راه دیپلماتیک

تاکید آنکارا بر حل اختلافات با واشنگتن از راه دیپلماتیک
شنبه 16 آذر 1398 - 02:45

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت که این کشور قصد دارد اختلافات با آمریکا درباره سامانه دفاع موشکی اس 400 روسیه را از طریق دیپلماتیک حل کند.

العالم-اروپا

«حامی آکسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه روز جمعه گفت که آنکارا قصد دارد تا اختلافات با آمریکا درباره خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 را از راه‌های دپلماتیک حل کند.

وی که در یک کنفرانس مطبوعاتی صحبت می‌کرد، گفت: «ترکیه این حق حاکمیتی را دارد که از خود دفاع کند».

این مقام ترکیه‌ای اضافه کرد که آنکارا این آمادگی را دارد که سامانه دفاع موشکی پاتریوت آمریکا را نیز خریداری کند.

تحویل اولین سامانه اس-400 به ترکیه در حالی اوایل مرداد ماه تکمیل شد که وزارت خارجه آمریکا پیش از آن تهدید کرده بود که واشنگتن هر کشوری را که از روسیه، سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ خریداری کند، تحریم خواهد کرد.

دولت آمریکا قصد دارد ترکیه را به دلیل خرید سامانه‌های پدافند موشکی اس-400 از روسیه، تا پایان سال 2020 به صورت کامل از برنامه تولید مشترک «اف-35» کنار بگذارد و حتی تحویل مابقی جنگنده‌های خریداری شده را نیز تعلیق کرده است.

هفته گذشته ارتش ترکیه طی رزمایشی در استان آنکارا، جنگنده‌های اف-16 را برای آزمایش سیستم راداری و تشخیص سامانه اس-400 به پرواز درآورد. بعد از آن بود که «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا از آزمایش این سامانه در ترکیه ابراز نگرانی کرد.

تصمیم ترکیه به خرید دومین سامانه اس-400 در حالی است که «جان راد» معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی شرط بازگشت ترکیه به برنامه اف-35 را دست کشیدن از این سامانه پدافندی روسی عنوان کرده بود.

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها