حکیم: عراق بدون حضور آمریکا به کشوری مقتدرتر در منطقه تبدیل می‌شود

حکیم: عراق بدون حضور آمریکا به کشوری مقتدرتر در منطقه تبدیل می‌شود
دوشنبه 16 دی 1398 - 22:27

رهبر جریان حکمت ملی عراق با صدور پیامی به تصویب طرح اخراج نظامیان آمریکایی از عراق در پارلمان واکنش نشان داد.

العالم - عراق

به نقل از دفتر اطلاع رسانی جریان حکمت ملی، سید عمار حکیم با تاکید بر اینکه رای مثبت به این طرح موجب تقویت اقتدار عراق در منطقه می‌شود، تصریح کرد: رای پارلمان عراق به الزام دولت برای پایان دادن به حضور نظامیان خارجی در کشور، گامی در راستای حفظ حاکمیت ملی است.

وی افزود: از دولت عراق می‌خواهیم برای توسعه توانمندی‌‌های نیروهای مسلح و تسلیح آن و حمایت از حریم هوایی، اراضی و مرزهای عراق تلاش کند.

رهبر جریان حکمت ملی در ادامه ضمن درخواست از همگان برای هم‌افزایی و همکاری در راستای خدمت به عراق و مردم کشور، خواهان تسریع در انتخاب نخست‌وزیر دولت انتقالی با ویژگی‌های مطلوب به منظور مقدمه‌چینی برای برگزاری انتخابات زودهنگام به دور از مداخلات خارجی شد.

خاطر نشان می‌شود روز یکشنبه پانزدهم دی، پارلمان عراق با حضور بیش از 170 نماینده نشستی فوق العاده برگزار کرد که در آن موضوع اخراج نیروهای نظامی خارجی از این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

این نشست با حضور محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق برگزار شد و در ابتدای آن عبدالمهدی طی سخنانی ضمن اشاره به درخواست مطرح شده از سوی دولت برای خروج نیروهای نظامی، به ترور سردار شهید سلیمانی نیز پرداخت و دلیل حضورش در عراق را روشن کرد.

با تصویب پارلمان، دولت موظف شد که درخواست کمک خود از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش را فسخ کرده، برای جلوگیری از استفاده آنها از حریم هوایی، زمینی و دریایی اقدام کند، از طریق وزیر خارجه فوراً از آمریکا به دلیل تجاوزات و نقض خطرناک امنیت و حاکمیت عراق به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت کند و در نهایت تحقیقات را در بالاترین سطوح برای شناخت ابهامات حمله هوایی آمریکا و مطلع کردن پارلمان از نتایج آن طی هفت روز از تاریخ این قانون انجام دهد.

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها