«ایاد علاوی» خواستار مداخله سفیر انگلیس در ناآرامی های عراق شد

«ایاد علاوی» خواستار مداخله سفیر انگلیس در ناآرامی های عراق شد
سه شنبه 20 اسفند 1398 - 17:25

رئیس ائتلاف «الوطنیه» عراق از سفیر انگلیس در بغداد خواست که با تظاهرات کنندگان در مناطق مختلف این کشور ارتباط برقرار کند.

العالم - عراق

«ایاد علاوی» رهبر ائتلاف سیاسی «الوطنیه» عراق در گفت وگو با سفیر انگلیس در بغداد، از وی خواست تا با تظاهرات کنندگان در این کشور تماس برقرار کند و از ارجاع پرونده عاملان کشته شدن معترضان عراقی به دادگاه کیفری بین المللی حمایت کند.

دفتر اطلاع رسانی علاوی، طی بیانیه ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «بغداد الیوم» منتشر شد، اعلام کرد که وی ضمن استقبال از «استفان هیکی» سفیر انگلیس در بغداد، درباره جدیدترین تحولات داخلی و منطقه ای و شیوه های مناسب برای دستیابی به راهکارهایی به منظور تحقق ثبات و توسعه با او رایزنی کرد.

بر اساس این بیانیه، علاوی، سفیر انگلیس را در جریان رویکرد خود در قبال اوضاع کنونی و نقشه راه پیشنهادی خود برای اصلاح روند سیاسی کشور قرار داد و از هیکی خواست تا با تظاهرات کنندگان عراقی تماس برقرار کند و به دیدگاه های آنها گوش فرادهد و از تلاش های جاری برای ارجاع پرونده های عاملان کشتار تظاهرات کنندکان به دادگاه کیفری بین المللی حمایت کند.

ایاد علاوی پیشتر نیز طرحی در حمایت از معترضان عراقی ارائه کرده بود که مهمترین بندهای آن عبارت بود از: مشمول قانون «قربانیان تروریسم» دانستن کلیه کشته‌های تظاهرات‌های اخیر، درمان زخمی‌های این تظاهرات‌ها با هزینه دولت، آزادی فوری تظاهرات‌کنندگان بازداشتی، پایان دادن به تمامی پیگردهای قضایی علیه معترضان، دادن غرامت به صاحبان اموال منقول و غیرمنقولی که در جریان اعتراض‌ها به آنها خسارت وارد شده و نگه‌داشتن بخش مشخصی از حقوق کارمندان و مبلغی از ذخیره پولی برای اختصاص حقوق ماهانه به بیکاران.

رئیس ائتلاف الوطنیه در حالی در دیدار با سفیر انگلیس در بغداد خواستار مداخله او در ناآرامی های اخیر عراق است که وی بارها در این امر دخالت کرده و اظهارات مداخله جویانه او، با اعتراض شخصیت های سیاسی این کشور همراه بوده است.

هیکی در آخرین اظهار نظر خود درباره تحولات داخلی عراق، از انصراف «محمد توفیق علاوی» در به عهده گرفتن پست نخست وزیری عراق ابراز ناخرسندی و تاسف کرد و گفت: عراق در این برهه بیش از هر زمان دیگر نیازمند یک دولت قوی است تا بتواند امنیت را برقرار، مطالبات تظاهرات کنندگان را برآورده و با ویروس کرونا مبارزه کند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها