تداوم تنش در روابط‌ ابوظبی ـ رباط و سرگردانی گردشگران صهیونیست در مغرب

تداوم تنش در روابط‌ ابوظبی ـ رباط و سرگردانی گردشگران صهیونیست در مغرب
پنج‌شنبه 28 فروردين 1399 - 16:24

تداوم تنش در روابط دو کشور امارات و مغرب، موجب شده تا مسئله بازگشت گردشگران صهیونیستی و اماراتی از مغرب به دلیل شیوع کرونا، همچنان لاینحل باقی بماند.

العالم - امارات

تداوم تنش میان «رباط» و «ابوظبی» موجب شده تا مسئله خروج گردشگران یهودی و اماراتی از مغرب به دلیل شیوع ویروس کرونا معلق بماند و این گردشگران در شهر مراکش در مغرب سرگردان باقی بمانند.

خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از «جروزالم پست» نوشت: هنوز چیزی از موافقت رباط با انتقال شهروندان صهیونیستی از (شهر) مراکش در راستای اقدامات پیشگیرانه در مقابله با ویروس کرونا نگذشته بود، که این موافقت لغو شد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که رژیم صهیونیستی و دولت امارات بدون مشورت و رایزنی با رباط، توافق کردند که اتباع خود را از این کشور در سفری مشترک خارج کنند.

این در حالی است که انتظار می‌رفت، مسافران اسرائیلی برای تعطیلات عید پاک به فلسطین اشغالی بازگردند.

با وجود آنکه امارات تاکنون ۱۸۰ شهروند خود را از مغرب خارج کرده است اما هنوز ۷۴ اماراتی در مغرب گرفتار آمده‌اند و امکان بازگشت آنها به کشورشان میسر نشده است. برای حل این مشکل، امارات در تماس با تل آویو، پیشنهاد داد که شهروندان اماراتی و اسرائیلی در پروازی مشترک از مغرب خارج شوند.

پس از موافقت رژیم صهیونیستی با این امر، مغرب ابراز نارضایتی و خشم کرد که چرا امارات و اسرائیل، پیش از مشورت با دولت مغرب، چنین تصمیمی گرفته‌اند. به همین دلیل موافقت خود با خروج گردشگران اسرائیلی را لغو کرد.

تنش‌ها میان مغرب و امارات با نزدیک شدن رباط به دوحه و اتهام‌زنی به امارات مبنی بر تخریب وجهه پادشاهی مغرب تشدید شده است.

در حال حاضر روابط مغرب و امارات با بحران بی‌سابقه‌ای مواجه است و از بیش از یک سال قبل نیز سفیر امارات در رباط حضور ندارد و این تنش در روابط دو کشور نیز پس از اتخاذ موضع بی‌طرفانه مغرب در خصوص محاصره قطر به وجود آمد.

امارات به دلیل اقدام مغرب در تعلیق عضویت خود در ائتلاف عربی متجاوزان علیه یمن در پیروی از دولت ریاض، سرمایه گذاری خود را در این کشور شمال آفریقا کاهش داده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها