هشدار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل درباره عواقب الحاق کرانه باختری

هشدار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل درباره عواقب الحاق کرانه باختری
جمعه 12 ارديبهشت 1399 - 18:59

گزارشگر ویژه امور فلسطین اشغالی در سازمان ملل هشدار داد الحاق کرانه باختری از سوی رژیم صهیونیستی به‌ لحاظ قانونی، اخلاقی و سیاسی، کاملا غیر قابل قبول است.

العالم - فلسطین اشغالی

«مایکل لینک» کارشناس مستقل مسائل حقوق بشری سازمان ملل متحد گفت الحاق کرانه باختری رود اردن عواقب حقوق بشری ناگواری به همراه خواهد داشت.

به نوشته پایگاه اینترنتی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، لینک روز جمعه گفت: «تصمیم اسرائیل درخصوص پیش‌برد یک‌جانبه الحاق [کرانه باختری] در یکم جولای، مسائل حقوق بشری در این ناحیه را تضعیف و نظم جهانی را مختل می‌کند».

این گزارشگر ویژه امور فلسطین اشغالی گفت: «اگر این برنامه الحاق پیش برده شود، آنچه از کرانه باختری باقی می‌ماند تبدیل به یک بانتوستان (کمپ‌های آفریقای جنوبی در دوره آپارتاید) خواهد شد و این نواحی به جزایری جدا افتاده از دنیای خارج تبدیل خواهند شد».

وی هشدار داد: «این برنامه آپارتاید در قرن ۲۱ را متبلور خواهد کرد و حق تعیین سرنوشت فلسطینیان را زیر پا می‌گذارد. این کار به‌لحاظ قانونی، اخلاقی و سیاسی، کاملاً غیر قابل قبول است».

لینک تأکید کرد نقض حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی در حال حاضر نیز وجود دارد و با الحاق کرانه باختری این اوضاع اسفناک‌تر می‌شود. او با هشدار در خصوص حمایت آمریکا از این اقدام گفت: «آمریکا به طور عامدانه این نقض آشکار قوانین بین‌المللی را تحسین و در آن مشارکت می‌کند. وظیفه قانونی آمریکا منزوی کردن ناقضان حقوق بشر است نه تشویق آن‌ها».

به گفته او، تنها محکوم کردن الحاق کرانه باختری از سوی کشورهای عضو سازمان ملل متحد کافی نیست. وی همچنین خواستار اعمال تحریم علیه تولیدات صهیونیست‌ها شد.

روز گذشته (پنجشنبه) نیز سفرای ۱۰ کشورهای اروپایی به رهبری انگلیس، اعتراض رسمی خود درباره تصمیم رژیم صهیونیستی در الحاق کرانه باختری را به وزارت خارجه اسرائیل ارسال و تاکید کردند که الحاق بخش هایی از کرانه باختری منطقه را بی ثبات می‌کند.

به‌دنبال رونمایی کردن دولت دونالد ترامپ از طرح موسوم به «معامله قرن»، مقام‌های رژیم صهیونیستی از تدارک برای الحاق بخشهایی از کرانه باختری به این رژیم خبر دادند.

مقام‌های ارشد آمریکایی از قبیل مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور هم در موضعی همنوا با رژیم صهیونیستی اعلام کرده‌اند که واشنگتن مشکل و مخالفتی با الحاق اراضی فلسطینی به این رژیم ندارد.

کمیته مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی از هشتم اسفند ماه گذشته اعلام کرد که کار ترسیم نقشه‌هایی مربوط به سرزمین‌هایی که در چارچوب اجرای معامله قرن به سرزمین‌های اشغالی ملحق می‌شود آغاز کرده است و تا قبل از ماه ژوئن (تیر ماه) آماده می‌شود.

در هفته‌های اخیر و به دنبال اعلام توافق «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «بنی گانتز» رهبر ائتلاف «آبی و سفید» برای تشکیل کابینه، احتمال اقدام تل‌آویو برای الحاق بخشهایی از کرانه باختری به خود تقویت شده چرا که نتانیاهو و گانتز پیشتر موافقتشان را با این موضوع اعلام کرده بودند.

روز چهارشنبه یک گزارش تخصصی منتشر شده توسط سازمان آزادی‌بخش فلسطین تایید کرد که تصمیم رهبران کابینه ائتلافی پیش روی رژیم صهیونیستی برای الحاق شهرک‌های کرانه باختری و منطقه الاغوار به سرزمین‌های اشغالی، فی البداهه و بدون برنامه ریزی قبلی نبوده است بلکه این قضیه در یک تیم کاری مشترک آمریکا و اسرائیل که برای اجرای معامله قرن تشکیل شده مورد توافق قرار گرفته بود.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها