بانک مرکزی پیش‌بینی رشد اقتصادی منفی۶ درصد ایران توسط صندوق بین المللی پول را رد کرد/ رشد نقدینگی امسال کمتر از سال گذشته است

بانک مرکزی پیش‌بینی رشد اقتصادی منفی۶ درصد ایران توسط صندوق بین المللی پول را رد کرد/ رشد نقدینگی امسال کمتر از سال گذشته است
پنج‌شنبه 5 تير 1399 - 14:02

رئیس کل بانک مرکزی با رد پیش‌بینی رشد اقتصادی منفی۶ درصد توسط صندوق بین المللی پول برای سال ۹۹ ایران، رشد نقدینگی امسال ایران را نیز نسبت به سال گذشته کاهشی عنوان کرد.

العالم ـ ایران ـ اقتصادی

عبد الناصر همتی در یادداشت خود در صفحه مجازی نوشت: ذکر چند نکته را ضروری می‌دانم: آخرین آمار نقدینگی، باوجود تکالیف قانونی تنخواه و هزینه‌های کرونا در ابتدای سال، حاکی از رشد ۶.۲ درصدی نقدینگی تا ۱۵خرداد است. با توجه به اقدامات در دست اجرا، پیش بینی می‌شود رشد نقدینگی امسال به مراتب کمتر از رشد سال قبل، بشود. صاحبنظران اقتصادی می‌دانند که در چارچوب جدید سیاست پولی بانک مرکزی کانال انتقال سیاست‌ها، دالان نرخ سود است و هیئت عامل بانک مرکزی سیاست تنظیم نرخ‌ها در دالان را به سمت تورم هدف انجام می‌دهد. مرحله اول آن از شنبه و با افزایش۲ واحدی کف دالان انجام می‌شود.

رییس شورای پول و اعتبار گفت: پیش‌بینی رشد اقتصادی منفی۶ درصد توسط صندوق بین المللی پول برای سال ۹۹ ایران، در بدبینانه‌ترین سناریو‌های پیش‌بینی بانک مرکزی نیز وجود ندارد و صندوق همان اشتباه محاسباتی را که برای رشد سال گذشته مرتکب شده بود، تکرار کرده است و اگر اشتباه پیش‌بینی سال قبل را اصلاح می‌کرد، به عدد متفاوت‌تری از آنچه اعلام کرده است، دست می‌یافت. در ضمن، بنظرم این پیش‌بینی با فرض ادامه قرنطینه بوده که چنین چیزی، اساساً برای ما در حال حاضر موضوعیت ندارد.

وی تصریح کرد: استفاده از منابع بانک مرکزی در عراق برای خرید کالا‌های اساسی در چارچوب روابط دوستانه دو کشور و با تصمیم و نظر ایران انجام می‌گیرد و تنها بخشی از گشایش‌هایی است که بتدریج اتفاق خواهد افتاد. برنامه‌ریزی و تلاش برای تأمین به موقع و کافی کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم عزیز را وظیفه ملی خود در بانک مرکزی می‌دانیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها