ساخت یک بالگرد برای پرواز در مریخ

ساخت یک بالگرد برای پرواز در مریخ
چهارشنبه 8 مرداد 1399 - 11:29

بدنه اصلی بالگرد ساخت ناسا کمی بزرگ‌تر از یک توپ فوتبال و دارای چهار پایه نازک است.

العالم- گوناگون

به گزارش العالم به نقل از وب‌سایت وایرد، پرواز بالگرد در جو رقیق مریخ کار بسیار دشواری است. اما حالا مهندسان ناسا توانسته‌اند بالگردی بسازند که می‌تواند در چنین شرایطی پرواز کند.
این محصول اینجنیوتی (نبوغ) نام دارد و قرار است دریچه تازه‌ای را به روی اکتشافات فضایی باز کند.
پیش از این، کاوشگرها یا در مدار سیاره‌ای قرار می‌گرفتند که امکان دسترسی به جزئیات برای آنها کاهش می‌یافت یا اینکه به ربات‌های خودرو-شکلی محدود بودند که قدرت کاوش بسیار کمی داشتند.
اما بالگردهای فضایی کاوشگر، قدرت مانور و سرعت بهتری دارند و با دقت زیاد می‌توانند به کاوش بپردازند.
ساخت این پرنده پیچیدگی‌های فنی زیادی داشته است. به دلیل جو بسیار رقیق مریخ که بارها از جو زمین رقیق‌تر است، نیروی لیفت لازم برای پرواز بسیار سخت به‌دست می‌آید. شرایط پروازی در ارتفاع پایین در مریخ مانند پرواز در ارتفاع چند کیلومتری از سطح زمین است. گرانش مریخ هم تقریبا یک سوم زمین است.
مدیران ناسا گفته‌اند که منتظر پرواز بالگرد ساخت بشر در یک سیاره غیر از زمین برای نخستین بار هستند. این پرواز از سوی برخی به‌مانند پرواز برادران رایت، یک انقلاب جدید در پرواز نامیده شده است.
بدنه اصلی این بالگرد کمی بزرگ‌تر از یک توپ فوتبال و دارای چهار پایه نازک است. دو پروانه بزرگ بالای این بدنه قرار گرفته‌اند که خلاف جهت هم می‌گردند. در بالای این پروانه‌ها نیز یک صفحه خورشیدی برای شارژ باتری‌ها وجود دارد.
مهندسان ناسا با استفاده از عایق‌بندی خاص و یک گرم‌کن در داخل این بالگرد می‌کوشند پردازنده‌ها و تجهیزات حساس را در برابر سرمای شدید مریخ حفظ کنند.
پره‌های بزرگ این بالگرد که نیروی لیفت لازم را برای پرواز در مریخ ایجاد می‌کنند جنسی از فیبر کربن دارند.
مهندسان ناسا گفته‌اند سال‌ها روی این پروژه کار کرده‌اند و حدود دو دهه پیش ساخت چنین دستگاهی از نظر تکنولوژی میسر نبود.
با توسعه علم رایانه، هوش مصنوعی و افزایش دانش مواد و سبک سازی و توسعه باتری‌ها امکان ساخت چنین پرنده‌ای در چند سال اخیر امکان‌پذیر شده‌است.
طراحی پره‌ها یکی از سخت‌ترین قسمت‌های این پروژه بوده است. این پره‌ها باید محکم و بسیار سبک ساخته می‌شدند. وزن دقیق این پره‌ها مشخص نیست اما مهندسان ناسا گفته‌اند به اندازه‌ای سبک هستند که وقتی در دست گرفته می‌شوند، گویی وزنی ندارند.
در طرح ناسا، پس از فرود مریخ‌نورد، بالگرد طراحی شده از آن جدا می‌شود و با پرواز روی سطح مریخ اطلاعات به‌دست آمده و تصاویر را به مریخ‌نورد مخابره می‌کند.
قرار است این بالگرد طی یک ماه پنج بار پرواز کند و پس از هر فرود، مدتی سپری می‌شود تا باتری‌های آن توسط صفحه‌های خورشیدی شارژ شوند.
ناسا قصد دارد به توسعه یک بالگرد هسته‌ای در پروژه بعدی خود بپردازد. این بالگرد قرار است به یکی از قمرهای زحل فرستاده شود.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها