ادامه تنش میان ایروان و باکو / دو جنگنده «سوخو-25» ارمنستان ساقط شد

ادامه تنش میان ایروان و باکو / دو جنگنده «سوخو-25» ارمنستان ساقط شد
پنج‌شنبه 8 آبان 1399 - 15:12

در ادامه تنش‌های میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، وزارت دفاع باکو از ساقط کردن دو جنگنده «سوخو-25» ایروان خبر داد.

العالم - آسیا

در ادامه تنش‌های میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که از بیش از یکماه پیش (۲۷ سپتامبر، ۶ مهرماه) در خصوص منطقه «قره باغ کوهستانی» آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که دو جنگنده «سوخو-۲۵» ارمنستان را ساقط کرده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای در این خصوص گزارش کرد: «در تاریخ ۲۹ اکتبر (۸ آبان ماه)، حدود ساعت ۱۳:۱۸ به وقت محلی، دو جنگنده سوخو-۲۵ نیروهای مسلح ارمنستان که تلاش داشت حمله‌ای را به مواضع ارتش (جمهوری) آذربایجان در منطقه قبادلی انجام دهد، توسط یگان‌ پدافند هوایی (جمهوری) آذربایجان ساقط شد».

ارتش باکو همچنین مدعی شده است که نیروهای مسلح ارمنستان به منطقه «ترتر» که محل استقرار کارکنان دیپلماتیک است، حمله کرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، اوایل صبح امروز، «شوشان استپانیان» سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده بود که نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان با سامانه موشکی «اسمرچ»، «استپاناکرت» مرکز منطقه قره باغ کوهستانی را مورد حمله قرار داده است.

وی در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، در این خصوص گفت: «نیروهای (جمهوری) آذربایجان، مرکز آرتساخ (قره باغ کوهستانی) استپاناکرت را بار دیگر در ساعت حدود ۰۸:۰۳ با سامانه اسمرچ مورد حمله قرار دادند.

یک خانه مسکونی و یک خودرو تخریب شد و یک ساختمان در مجاورت محل حمله فروریخت. صاحبه خانه و همسایه وی دچار جراحت و به بیمارستان منتقل شدند».

وی همچنین در صفحه توییتر خود تصاویری را از خانه تخریب شده‌ای منتشر کرد که مدعی شده بود در حمله جمهوری آذربایجان به این وضعیت درآمده است.

مسئولان منطقه قره باغ هم گزارش کردند که در حمله سامانه موشکی اسمرچ امروز جمهوری آذربایجان به استپاناکرت دستکم دو نفر زخمی شدند.

از طرف دیگر، منابع دیپلماتیک در باکو اعلام کردند که مذاکرات میان «جیهون بایراموف» و «زهراب مناتساکانیان» وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان که قرار بود امروز با مشارکت گروه مینسک در «ژنو» برگزار شود، به روز جمعه موکول شده است.

این منبع در این خصوص توضیح داد: «نشستی که قرار بود پنجشنبه برگزار شود، به روز جمعه موکول شده است».

«حکمت حاجی اف» مشاور «الهام علی اف» رئیس‌جمهور آذربایجان نیز امروز اعلام کرد که باکو با وساطت روسیه، جسد ۳۰ تن از نظامیان ارمنستان و دو شهروند ارشد این کشور را به ایروان منتقل کرده است.

وی در یک جلسه در این خصوص گفت: «حدود ۳۰ جسد از نیروهای نظامی و افسران ارمنستان و دو تن از شهروندان ارشد این کشور را به ایروان تحویل داده شد و مراسم انتقال این افراد امروز در منطقه قزاق-تووز انجام گرفت».

مشاور علی اف با بیان اینکه ارمنستان در ابتدا حاضر به پذیرش اجساد شهروندان و نظامیان خود نبود، توضیح داد: «ما قدردان تلاش وزارت دفاع روسیه و شخص «سرگئی شویگو» وزیر دفاع (روسیه) هستیم. ارمنستان با پذیرش اجساد موافقت کرد و از ابتکار عمل روسیه برای افتتاح راهبرو انسانی حمایت کرد».

وزارت دفاع ارمنستان نیز خبر انتقال اجساد به ایروان را مورد تأیید قرار داد و گفت که ایروان آمادگی دارد اجساد نظامیان جمهوری آذربایجان که همچنان در قره باغ هستند را به جمهوری آذربایجان تحویل دهد.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها