بن سلمان در پس پرونده های فساد چه چیزی را پنهان می کند؟

بن سلمان در پس پرونده های فساد چه چیزی را پنهان می کند؟
جمعه 7 آذر 1399 - 19:02

در اقدامی بی سابقه مقامات سعودی جزییات پرونده های فساد در وزارتخانه های حساس مانند وزارت دفاع را منتشر کردند، این امر حاکی از آن است که این مساله اهدافی سیاسی به منظور از میان بردن برخی مسئولان فعلی نظام عربستان را دنبال می کند.

العالم ـ درگوشی

به نظر می رسد که بن سلمان و همراهانش با بازداشت و دستگیری و محکومیت دهها تن از مسئولان ارشد و افسران نظام عربستان دست به اقداماتی ممنوعه و بی سابقه در این کشور زدند. آنها جزییات پرونده های فساد در داخل وزارتخانه های حساسی مانند وزارت دفاع و خارجه را منتشر کردند. شامگاه پنجشنبه هیات نظارت و بازرسی و مبارزه با فساد در عربستان از تحقیق در خصوص پرونده های فساد مالی درداخل وزارت دفاع عربستان و دست داشتن شماری از مسئولان ارشد و افسران در این پرونده سخن گفت.

هیات مزبور همچنین مدیر بخش تضمین کیفیت در یکی از مناطق و دو برادر او را نیز به فساد متهم کرد و این علاوه بر نماینده امور مالی در وزارت دارایی در یکی از استانها و یک سرلشکر بازنشسته در وزارت گارد ملی و مدیر بخش قراردادها و فروش در امور بهداشت و کارمندی در وزارت آموزش و پرورش در یکی از مناطق است.

جزییات مسائل فساد در وزارت دفاع

هیات نظارت و بازرسی اعلام کرد که این پرونده ها حاکی از وجود معاملات مالی مشکوک به میزان 328 میلیون دلار در وزارت دفاع است. هیات نظارت در 6 پرونده دستکم 51 نفر اعم از تاجران و مقیمان را متهم کرد. منبع مسئول در هیات نظارت و بازرسی گفت: هیات طی مدت گذشته 158 پرونده را گشود و با 48 نفر در حال تحقیق و بازپرسی است که 19 تن از آنها وابسته به وزارت دفاع و 3 نفر دیگر از کارکنان دولتی و 18 نفر از تاجران و 8 نفر از کارکنان شرکت هایی هستند که با نیروهای ائتلاف متجاوز قراردادهایی بسته اند که 3 تن از آنها خارجی هستند.

هیات مذکور تاکید کرد که "متهمان درآمدهای نامشروعی به میزان یک میلیارد و 229 میلیون و 400 هزار ریال سعودی کسب کردند. تحقیقات به متهم کردن 44 نفر منتهی شد، و تحقیق به منظور بازگرداندن اموال به خزانه کشور همچنان ادامه دارد".

طرح حذف شاهزادگان ارشد و مسئولان

ناظران مسائل عربستان تاکید می کنند که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دست به اقداماتی سریع به منظور خلاص شدن از مخالفان خود قبل از به قدرت رسیدن جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا می زند. ممکن است بن سلمان دست به حذف شاهزادگان ارشد و اعدام یا ترور آنها بزند و ادعا کند که در زندان خودکشی کردند. و این دقیقا همان اتفاقی است که برای فهد بن ترکی بن عبدالعزیز آل سعود فرمانده عناصر ائتلاف متجاوز علیه یمن رخ داد. او به شیوه ای توهین آمیز از وزارت دفاع اخراج شد و به فساد مالی متهم گشت و مسئول شکست جنگ یمن معرفی شد تا چهره ولیعهد خدشه دار نشود.

باجگیری از تاجران و شاهزادگان

پایگاه های متخصص در امور عربستان جزییات فراخواندن تاجران بزرگ در عربستان به دستور ولیعهد به منظور باجگیری از آنها را برملا کردند. در میان آنها برخی تاجران قدیمی و هوادار نظام سعودی نیز دیده می شود. این افراد هر ازگاهی به منظور باجگیری از آنها فراخوانده می شدند. درخواست های بن سلمان از این افراد گاهی به میلیاردها ریال سعودی می رسد.

بازداشت شدگان هتل ریتز کارلتون عربستان

در اوایل ماه نوامبر 2017 حدود 400 نفر از قدرتمندترین شخصیتها در عربستان ازجمله شاهزادگان و تاجران و وزیران دستگیر شدند و در هتل ریتز کارلتون تحت بازداشت قرار گرفتند. این مساله به بزرگترین عملیات پاکسازی و بحث برانگیزترین آن در تاریخ معاصر عربستان تبدیل شد. روزنامه گاردین انگلیس در گزارشی تاکید کرد که بازداشت ها پایه های جامعه عربستان را تکان داد و شخصیتهای ارشد را به سرعت به هدفی برای بازداشت تبدیل کرد. قوانین زیرپا گذاشته شد. و امپراطوری های تجاری هدف گرفته شدند و توافق سنتی و قدیمی میان دولت و نخبگان تاثیر گذار از میان رفت.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها